Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Aktivity organizácie UM, n. o. v roku 2023

Krátky opis
Pokus o Posthumánny Portrét / výstava Viktora Fučeka v Rozkvet Gallery / vernisáž: 31.1. o 18:30 hod / trvanie výstavy: 1.2. – 1.3. 2023 / kurátorka: Jana Orlová / Rozkvet Gallery, Horná 36, Banská Bystrica
Fotogaléria
Názov podujatia
Pokus o Posthumánny Portrét

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
31.01.2023 - 01.03.2023

Popis projektu

Antropocentrický humanismus a jeho struktury můžeme chápat jako každodenní svět, ve kterém žijeme. Co se stane, když se umělec rozhodne jít nejen za hranu běžného, ale i za bránu lidského? Je možné tvořit v expandovaném poli, do něhož jsou zahrnuty mimo lidské formy, a zůstat přitom člověkem?

Na výstavě v galerii Rozkvet pracuje Viktor Fuček s posthumanistickou koncepci Debry Benity Shaw, která mu slouží jako odrazový můstek k dekonstrukci antropocentrického humanismu. „Maľby budú živými mapami, partitúrami, svojou formou a podstatou spadajúce do expandovaného poľa,“ říká umělec, který se rozhodl prozkoumat možnosti posthumánní performativity skrze zpochybění idey člověka a jeho normativity. Performance mu umožňuje brát na sebe libovolné podoby a spočinout ve vědomě nepředvídatelném procesu tvorby, který je pro experiment esenciální.

 

Viktor Fuček je výtvarník, performer a urbánny šaman, ktorý používa rituál na obnovenie posvätna v zdieľanom prostredí. Na tento účel vytvára performancie, obrazy a inštalácie, v ktorých posúva hranice poznaného a ukazuje, ako môžu experimentálne postupy pomôcť nájsť nové stratégie na riešenie problémov súčasnej spoločnosti. Študoval výtvarné umenie na Akadémii výtvarných umění v Prahe, Australian National University v Canberre, Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a architektúru na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V roku 2022 úspešne absolvoval doktorandskom štúdiu na Fakulte Výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Zúčastnil sa na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách, napríklad Slavic Applepay (New York, 2023), Perceiving (Com)position (Taiwan, 2022), Prague Biennale (CZ, 2021), The Fortuneteller and Healer (New York, 2019). Momentálne pôsobí ako asistent na Fakulte výtvarých umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a ako výskumník na projekte performatívneho mapovania urbánnych štruktúr na Universität für angewandte Kunst vo Viedni. Je tiež aktívnym členom Public Space Lab v Prahe zameraného na alternatívne prístupy v rámci verejného priestoru.

Kurátorkou výstavy je Jana Orlová.

 

 

Rozkvet Gallery, Banská Bystrica, Horná 36

Vernisáž: 31.1. o 18:30 hod

Projekt formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Činnosť Rozkvet Gallery z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Názov prímateľa
UM, n. o.

Celkový rozpočet:
38 000,00 €

Výška podpory:
30 000,00 €