Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Dom (pracovný názov)

Krátky opis
Doma / výstava Šimona Tótha v Rozkvet Gallery / vernisáž: 31.1. o 18:30 hod / trvanie výstavy: 1.2. – 1.3. 2023 / kurátorka: Michaela Šuranská / Rozkvet Gallery, Horná 36, Banská Bystrica
Fotogaléria
Názov podujatia
Doma

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
31.01.2023 - 01.03.2023

Popis projektu

Výstava Doma prezentuje aktuálny projekt Šimona Tótha.

Ústredným motívom projektu je „dom“, ktorý v Tóthovej tvorbe figuruje už dlhšiu dobu.

Autor tu s ním narába v dvoch rovinách – jedna je širšia, otvorená rôznym interpretačným možnostiam, dotýkajúca sa globálnej problematiky vykorenenia, straty stabilita a útočiska. Druhá rovina je autorova osobná, kde „dom“ je motívom hľadania alebo „skúmania prostriedkov osobného zadefinovania sa.“ Autor sa o dome vyjadruje ako o „štartovacej čiare, hodnote, ktorá ovplyvňuje naše fungovanie vo svete. Dom je všetko, je to sen, ilúzia a zároveň realita.“

Tóthovým východzím, a často cieľovým, médiom je kresba, ktorá spolu s maľbou a priestorovou inštaláciou je na výstave prezentovaná. Autor pracuje s redukciou, náznakom a pohrávaním sa s otvorenosťou interpretácie. V dielach je prítomných niekoľko symbolických motívov – archetypálny dom, roh, zem, terén, konvexné a konkávne, koberec predstavujúci dom-ácnosť.

Šimon Tóth (1997)

je študentom posledného ročníka maľby na Akadémií výtvarných umení v Banskej Bystrici, v ateliéri STARTUP. V rokoch 2019 – 2022 participoval na výstavách (výber) „Edges - Okraje“ Young Art Exhibition POKOJE (Palác Hrzánů z Harasova, Praha, ČR), DVA DOMY (Galéria Jula Bindera, Banská Štiavnica, SK), Tvortvortvor, Festival mladého umenia (Sečovce, SK), Rôzne formy fluidity (Rozkvet Gallery, Banská Bystrica, SK), Periférne videnie (Pistoriho palác, Bratislava, SK), Mladá pamäť (Šopa Gallery, Košice, SK).

 

Kurátorkou výstavy je Michaela Šuranská.

Rozkvet Gallery, Banská Bystrica, Horná 36

Vernisáž: 31.1. o 18:30 hod

Projekt formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Činnosť Rozkvet Gallery z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Názov prímateľa
Šimon Tóth

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
2 320,00 €