Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

27. ročník Rok na Gemeri, zimný festival zvykov a obyčají Gemera 2022

Krátky opis
Zimný festival zvykov a obyčají Gemer podujatie plné aktivít s dôrazom na tradičnú ľudovú kultúru. Festival je unikátny práve tým, že odrzkadľuje každodenný život ľudí v zimnom období. Tento rok sa po dvojročnej pauze vracia vo svojej tradičnej podobe a koniec festivalu uzatvára galaprogram folklórnych kolektívov.
Fotogaléria
Názov podujatia
Rok na Gemeri, zimný festival zvykov a obyčají Gemera 2022

Miesto konania / kraj
Rožňava / Rožňava

Termín konania
23.11.2022 - 26.11.2022

Popis projektu

Tlačová správa: Rok na Gemeri 2022

 

Rožňava, 9.11.2022

 

 

Vianoce na ľudovú nôtu

 

K obdobiu Vianoc už neodmysliteľne patrí aj unikátny zimný festival Rok na Gemeri, ktorý organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Po dvojročnej odmlke sa milovníci tradičného umenia a kultúry opäť dočkajú svojho obľúbeného festivalu zvykov a obyčají. Podujatie sa uskutoční v termíne od  23. do  26. novembra 2022 v Dome tradičnej kultúry Gemera a v divadelnej sále OKC v Rožňave.

 

Návštevníci sa môžu tešiť na tvorivé dielne a workshopy pre deti, ako aj pre dospelých, výstavu ľudovo-umeleckých výrobkov z Košického kraja či veselý koncert ľudových pesničiek pre deti a mládež – Fidlikanti deťom. Okrem toho chystáme na piatok aj Deň otvorených dielní, v sobotu zas výročný program folklórnej skupiny Dolina z Gemerskej Polomy. Festival uzatvorí populárny galaprogram Vianoce na Gemeri,“ uviedla riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.

 

Na koncerte skupiny Fidlikanti si malí aj veľkí, spoločne s hudobníkmi známymi z televíznych obrazoviek, zatancujú a zaspievajú ich najväčšie hity, ale aj ľudové pesničky. Okrem toho v ich programe nebude chýbať viacero rôznych ľudových hudobných nástrojov, ako napríklad fujara, ozembuch, drumbľa, píšťalka, husličky alebo cimbal. Najšikovnejší si budú môcť na cimbale aj zahrať. Samozrejme nebude chýbať ani deťmi veľmi obľúbená fidli-vareška.

 

Už po 27. krát si v Košickom kraji oprášime spomienky na sviatky, ktoré sa možno mnohým spájajú s detstvom stráveným u prarodičov. Som rád, že festivaly nepatria výlučne k letu, ale východniari  môžu nazbierať nové zážitky aj v čase tesne pred Vianocami. Priaznivci folklóru i zvedavci uvidia pokope malých aj veľkých folkloristov v nádherných krojoch, šikovných remeselníkov, ochutnajú lokálne špeciality a ja som rád, že na tejto veľkej slávnosti sa môže podieľať aj župa,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. 

 

V sobotu 26. novembra sa podujatie z Domu tradičnej kultúry Gemera presunie do rožňavského Obchodno-kultúrneho centra. „Každá doba má svoju módu, každá móda má svoju dobu, každý človek nesie v sebe dobu, v ktorej žije. Nesie ju vo svojej pamäti každá generácia ľudí, ktorá ju prežila rôznym spôsobom aj v podobe nenápadných hrdinov,“ uvádza autor programu Vladimír Vnenčák. Výročný program Život ľudský gemerský uvedie folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy pri príležitosti svojho 25. jubilea. 

 

Festival bude uzatvárať slávnostný program Vianoce na Gemeri, a teda galavečer spracovaných zvykosloví, zachytávajúcich predvianočné a vianočné obdobie. Do tohto programu je zapojených dvanásť kolektívov a jednotlivci, ktorí divákov naladia na čarovnú vianočnú atmosféru, no nebude chýbať ani tradičná  novoročná zábava. V rámci 120-minútového programu si diváci pripomenú ondrejovské zvyky, výrobu luciového stolčeka spojenú s poverami, prípravy vianočného stola, ozdobovanie stromčeka, koledovanie súboristov a detí či legendárne gubajčiarenie.

 

Festival sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja, Rastislava Trnku.

 

Aktuálne informácie zo života Gemerského osvetového strediska sledujte na našej stránke http://www.gos.sk/" style="color: rgb(149, 79, 114); text-decoration: underline;">www.gos.sk a na našich sociálnych sieťach.

 

Tešíme sa na Vás!

 

Názov prímateľa
Gemerské osvetové stredisko

Celkový rozpočet:
12 500,00 €

Výška podpory:
9 000,00 €