Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

1+1

Krátky opis
Novembrové podujatie z cyklu besied 1+1 sa bude konať vo štvrtok 10. novembra 2022 o 17:00 v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej ul. 5. Pozvanie do knižnice prijala spisovateľka a scenáristka Biba Bohinská a režisérka dokumentárnych filmov Maia Martiniak
Fotogaléria
Názov podujatia
1+1=Biba Bohinská a Maia Martiniak

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
10.11.2022

Popis projektu

Novembrové podujatie z cyklu besied 1+1 sa bude konať vo štvrtok 10. novembra 2022 o 17:00 v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej ul. 5. Pozvanie do knižnice prijala spisovateľka a scenáristka Biba Bohinská, známa aj vďaka  úspešnému televíznemu seriálu Tajné životy, pre ktorý vytvorila námet a neskôr ho spracovala tiež do knižnej podoby. Okrem toho je autorkou poviedkového románu  Žena v pôvodnom znení a knihy Dobrá a poslušná. Našou ďalšou hostkou bude uznávaná slovenská režisérka dokumentárnych filmov Maia Martiniak, ktorá za svoju tvorbu získala viacero ocenení. Medzi odbornou aj laickou verejnosťou výrazne zarezonoval jej film Neviditeľná, reflektujúci zaužívané postupy v pôrodníctve na Slovensku.

 

Hudobne bude večerom sprevádzať skupina Soren.

 

Tešíme sa na vašu návštevu.

 

Biba Bohinská vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení.  V súčasnosti sa venuje štúdiu psychologickej metódy Individuálna Systemika, s ktorou pracuje nielen pri tvorbe svojich scenárov a kníh, ale aj ako terapeutka. V roku 2010 knižne debutovala poviedkovým románom s názvom Žena v pôvodnom znení. Celkovo napísala štyri knihy, ktoré sa venujú hlbokým ženským témam. Medzi jej najväčšie úspechy patrí seriál Tajné životy, ktorý pomohol v spoločnosti otvoriť tému domáceho násilia páchaného na ženách a deťom. Spolupracovala na cykloch a filmoch pre STV ako Nie si sama, Malý zúrivý Robinson a iné. Ako scenáristka a dramaturgička sa podieľala na seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade, Rádio, Ulica, Šperkárka, Oteckovia a iné. Scenáristicky sa podieľala na filme Tričko (2005), ktorý získal 45 ocenení po celom svete. Spolupracuje na seriáloch pre televíziu Markíza a projektoch STV. Aktuálne je v kinách čierno-biely hraný film Piargy, kde pracovala ako dramaturgička.

 

Maia Martiniak  vyštudovala Technickú univerzitu v Košiciach a Vysokú školu múzických umení, odbor Réžia dokumentárnych filmov. V súčasnosti pracuje ako režisérka dokumentárnych filmov a produkčná televíznych relácii, eventov a reklám. Je držiteľkou ocenenia "Hlavná cena" s filmom Premeny na filmovom festivale AGROFILM NITRA 2016 a ocenenia "Najlepší dokumentárny film" na festivale SUNLIGHT International Film Festival Berlín 2017  a dvoch ocenení za film Neviditeľná na festivale JEDEN SVET SLOVENSKO 2020 (Hlavná cena "Slovensko a Česko za ľudské práva" a Cena diváka). V svojich dokumentárnych filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a téme rešpektovania práv detí a žien.

 

Projekt 1+1 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

Celkový rozpočet:
3 390,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €