Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

SANCTA CAECILIA VII

Krátky opis
Projekt SANCTA CAECILIA VII oživuje tradíciu vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov. Úcta k sv. Cecílii sa šírila od jej mučeníckej smrti v 3. storočí, jej patronát nad hudbou sa datuje od 15. storočia. Atribútom svätice sa stal hudobný nástroj portatív, prenosný organ, ktorý mala najmä v rukách. Na Slovensku sa ceciliánska tradícia najväčšmi rozvinula v 19. storočí. V Dóme sv. Martina v Bratislave sa pravidelne konali slávnosti, ich rozkvet súvisel so založením Cirkevného hudobného spolku.
Fotogaléria
Názov podujatia
SANCTA CAECILIA VII

Miesto konania / kraj
Trenčín / Trenčín

Termín konania
20.11.2022

Popis projektu

SANCTA CAECILIA VII

 

Projekt SANCTA CAECILIA VII už siedmy rok oživuje tradíciu vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov. Úcta k sv. Cecílii sa šírila od jej mučeníckej smrti v 3. storočí, jej patronát nad hudbou sa datuje od 15. storočia. Atribútom svätice sa stal hudobný nástroj portatív, prenosný organ, ktorý držala v rukách, alebo zobrazovaný vedľa nej, či dokonca v zmenšenej podobe ako šperk.

Na Slovensku sa ceciliánska tradícia najväčšmi rozvinula v 19. storočí. V Dóme sv. Martina v Bratislave sa pravidelne konali – aj v stredoeurópskych reláciách ojedinelé – ceciliánske slávnosti, ktorých rozkvet súvisel so založením Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina, hoci ich korene sú staršieho dáta.

 

20. november 2022 Refektár Piaristického gymnázia  o 18:00

 

Arcangello Corelli: Concerto grosso op.6, č.4 D dur

Alessandro Scarlatti: Messa di Sancta Cecilia

 

MUSICA AETERNA

Umelecký vedúci Peter Zajíček

VOX AETERNA

Zbormajsterka Zuzana Buchová Holičková

Helga Varga Bach - soprán

Michaela Kušteková - soprán

Judita Andelová - alt

Matúš Šimko, - tenor

David Harant - bas

 

 

Usporiadateľ: MUSICA AETERNA, o.z.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner a Nadácia SPP.

Názov prímateľa
Musica aeterna

Celkový rozpočet:
12 400,00 €

Výška podpory:
10 000,00 €