Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

JOKASTA (pracovný názov)

Krátky opis
Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (28. 10.) a v sobotu (29. 10.) premiéru inscenácie Iokasté autora a zároveň režiséra Lukáša Brutovského.
Fotogaléria
Názov podujatia
Iokasté - premiéra

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
28.10.2022 - 29.10.2022

Popis projektu

V sezóne 22/23 s názvom RE: CYKLUS sa SKD Martin zameriava na témy súvisiace s koncom antropocentrizmu a krízou maskulinity. Všetky 3 tituly – Iokasté, Hekuba a Bačova žena – zároveň reflektujú možnosti a podoby tragédie ako divadelného žánru. V centre každého stojí silná ženská postava. Iokasté, Hekuba a Eva.

 

Prvý titul sezóny Iokasté predstavuje javiskovú báseň o toxickej maskulinite od Hippónakta z Efezu po Donalda Trumpa. Antika zápasí so súčasnosťou, mýtus s #metoo. Prináša príbeh kráľovnej, ktorá si ako v antických tragédiách býva zvykom užila utrpenia na niekoľko životov dopredu. Príbeh ženy, ktorá vždy bola na okraji záujmu mužov (dramatických postáv, ale aj dramatikov). Príbeh postavy, ktorá v slávnej Sofoklovej tragédii dostáva najväčší priestor v momente, keď posol popisuje jej samovraždu.

 

Iokasté pracuje s antickým východiskom – oidipovským mýtom, ktorý by sa mal stať odrazovým mostíkom pre súčasné uvažovanie o relevancii/potrebe mýtu, tragédie, motorom diskusie o konci „veku človeka“, výrazom potreby priznať si, že vinníkom, ktorého hľadáme, sme my sami, úvahou o pokore a jej hraniciach – a nad tým všetkým chce byť aj sebakritickou scénickou esejou o možnostiach divadla, pokiaľ ide o angažované témy.

 

Zoči-voči klimatickej kríze a uprostred rastúceho geopolitického napätia nás oidipovský mýtus učí, že predstava, že svoj osud máme vo vlastných rukách, je iluzórna. Až keď pochopíme a priznáme si svoju vlastnú malosť a svoj podiel viny, môžeme ako spoločnosť a spoločenstvo začať hľadať cesty z bludiska rýchlych pseudoriešení, demonštrácií moci, akožepolitiky, cynizmu alebo ľahostajnosti.

 

Iokasté je jedinečný československý koprodukčný projekt SKD Martin a Mestských divadiel pražských. Koprodukcia vznikla na základe organizovanej spolupráce pod dohľadom Union des Théâtres de l’Europe – UTE (Únia európskych divadiel) v rámci väčšieho projektu.

 

V hlavných úlohách sa divákom predstavia Jana Oľhová a Petr Konáš.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Slovenské komorné divadlo Martin

Celkový rozpočet:
37 000,00 €

Výška podpory:
13 500,00 €