Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Soil and clay

Krátky opis
Projekt pod názvom Soil & clay prezentuje keramické objekty, vázy, misy, vytvorené zo surovej prírodnej hliny, ktorú autorka nachádzala putovaním krajinou, ktorá je jej blízka, v ich prirodzenom prostredí. Otvára otázky o pôvode vecí a materiálov, ktoré každodenne používame, vplyvu ľudskej činnosti na prírodné procesy a zmeny klímy.
Fotogaléria
Názov podujatia
Soil & clay

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
20.10.2022 - 29.10.2022

Popis projektu

Martina Uličianska:  Soil & clay / Hlina & hlina 

Otvorenie výstavy: 20.10. 2022 / 19:00

Trvanie výstavy: 21.10.-29.10.2022

Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice 

Otváracie hodiny: STR-PIA / 15:00-18:00, SO/ 13:00-18:00 


Sucho voda oheň

Dizajnérsky projekt Martiny Uličianskej  Soil & clay / Hlina & hlina vychádza zo slovnej hračky pojmu hlina. Hlina ako pôda, zemina, íl, ale aj keramická hlina a kaolín. Všetko dokopy vo svojej podstate základný prírodný materiál oddávna používaný na všetky možné spôsoby, pestovanie, stavbu domov, výrobu keramiky atď.


Putovaním krajinou, ktorú pozná a ktorá je jej blízka, nachádzala tieto materiály v ich prirodzenom prostredí. Niektoré už využívané na keramickú výrobu, iné zas na poli či v lese. Skúmaním ich vlastností a vhodnosti pre použitie v keramike bez väčšej úpravy, akou zväčša prechádza hlina vo fabrike, a ich vzájomným kombinovaním vytvárala objekty, ktoré hlinu navracajú naspäť k prírode, z ktorej vyšla.  Premenou z podoby blata či prachu, do stavu kameňa, ktorou hlina výpalom prechádza, sa vo forme vázy, misy či objektu naspäť prepája s rastlinami z originálnych lokalít materiálov, z ktorých sú vytvorené.


Keramická hlina v procese tvorby prechádza štádiami sucha, pôsobeniu vody a ohňa. Tieto štádiá a podoby materiálu reflektujú použité technologické a stavebné postupy ako aj samotná povrchová úprava, ktorá vo svojom surovom stave necháva vyniknúť prirodzenú štruktúru a farebnosť a rôznosť hliny, v kombinácii s porcelánom a priemyselne upravenou hlinou. 


Martina Uličianska (*1979, Košice) keramička a fotografka, študovala v Ateliéri keramiky a porcelánu u akad.soch. Ivici Vidrovej na VŠVU a v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby FU TU v Košiciach u prof. Rudolfa Sikoru. V rokoch 2008-2018 pedagogicky pôsobila na ŠUP v Košiciach. V súčasnosti sa venuje voľnej tvorbe kde prevažuje keramika, grafika a fotografia. 

Názov prímateľa
Martina Uličianska

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
1 040,00 €