Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

ARTORIUM 2022

Krátky opis
Divadelný festival ARTORIUM, označovaný ako medzinárodný festival vysokých umeleckých škôl sa tento rok uskutoční už po 12. krát, a to v termíne 17.-20. október 2022. Festival ponúka študentom, no najmä priaznivcom divadla veľmi zaujímavý prehľad vysokoškolskej divadelnej tvorby zahraničných umeleckých škôl.
Fotogaléria
Názov podujatia
ARTORIUM 2022

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
17.10.2022 - 20.10.2022

Popis projektu

Divadelný festival ARTORIUM, označovaný ako medzinárodný festival vysokých umeleckých škôl sa tento rok uskutoční už po 12. krát, a to v termíne 17.-20. október 2022. Festival ponúka študentom, no najmä priaznivcom divadla veľmi zaujímavý prehľad vysokoškolskej divadelnej tvorby zahraničných umeleckých škôl. Okrem množstva hodnotných umeleckých zážitkov, festival prináša a umocňuje spoluprácu medzi školami a tiež vytvára priestor na obohacujúce diskusie po predstavení, na ktorých sú vítaní najmä laickí diváci, ktorí majú možnosť nahliadnuť do procesov tvorby budúcich profesionálov. Hlavný program divadelných predstavení sprevádzajú umelecké workshopy, ktoré vedú lektori zo Slovenska, no najmä zo zahraničia. 


Počas 11 rokov sme na festivale odohrali 66 predstavení zo zahraničných, ale aj slovenských vysokých škôl, zorganizovali 36 workshopov, prostredníctvom sprievodného programu uskutočnili 9 happpeningov v meste Banská Bystrica, 9 súťaží v hereckej improvizácii a ponúkli návštevníkom ďalšie zaujímavé aktivity ako premietanie i súťaž študentských filmov, výstavu výtvarných diel, svetelné premietanie na budovu fakulty, či ohňovú šou. 

Projekt ARTORIUM ponúka mladým ľuďom tvorivý priestor na umeleckú tvorbu, na jej prezentáciu a konfrontáciu tvorivých postupov a výsledkov v rámci tvorby európskych vysokých umeleckých škôl, a zároveň sa snaží povzbudiť záujem o umeleckú produkciu v regióne. 

 

 

Podtitulom festivalu bude tento rok „SPOJENIE“. Poslucháči si tento podtitul vybrali ešte predchádzajúci akademický rok, pociťujúc výraznú polarizáciu spoločnosti, vnímajúc ťažkosti rozbehnúť umenie po pandémii začali polemizovať, či reštart umenia minulý rok vôbec prebehol. Opierajúc sa o to, že umenie ponúka priestor na diskusiu, že má potenciál spájať ľudí a poukazovať na dôležité hodnoty v našej spoločnosti, že dokáže byť mienkotvorné, študenti otvoria tento rok otázku spájania ľudí s umením, umenia s umením a ľudí s ľuďmi.  Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Akadémia umení v Banskej Bystrici

Celkový rozpočet:
11 114,00 €

Výška podpory:
10 000,00 €