Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Portrét neznámej dámy z 18. storočia (evidenčné číslo Vu-01024)

Krátky opis
Zreštaurovaný závesný obraz – olejomaľba na plátne Portrét neznámej dámy z 18. storočia od neznámeho autora (rozmery: 93 x 70 cm bez ozdobného rámu) je súčasťou kolekcie šiestich portrétov, dvoch šľachticov a štyroch šľachtičien zo stálej expozície v Stredoslovenskom múzeu v Matejovom dome na druhom poschodí. Obraz, ktorý bol vo veľkej miere poškodený a deštruovaný, prešiel komplexným reštaurovaním.
Fotogaléria
Názov podujatia
Portrét neznámej dámy z expozície Stredoslovenského múzea

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
01.07.2021 - 30.06.2022

Popis projektu

Zreštaurovaný závesný obraz – olejomaľba na plátne Portrét neznámej dámy z 18. storočia od neznámeho autora (rozmery: 93 x 70 cm bez ozdobného rámu) je súčasťou kolekcie šiestich portrétov, dvoch šľachticov a štyroch šľachtičien zo stálej expozície v Stredoslovenskom múzeu v Matejovom dome na druhom poschodí. Okrem portrétu Klaudie Felicitas Tirolskej, druhej manželky cisára Leopolda I. a Anny Eufrozíne Kaiser ide o neznáme ženské a mužské portréty. Aj predmetný barokový Portrét neznámej dámy z 18. storočia bol zreštaurovaný, rovnako ako ostatné tri ženské portréty, vďaka podpore Fondu na podporu umenia a zriaďovateľa Stredoslovenského múzea Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorí z verejných zdrojov reštaurovanie podporili. Obraz, ktorý bol vo veľkej miere poškodený a deštruovaný, prešiel komplexným reštaurovaním od dublovania novým plátnom a vyrobenia nového podrámu až po doplnenie hmoty, tmelenie a retušovanie. Zreštaurovaním Portrétu neznámej dámy z 18. storočia sa podarilo zachrániť ďalší obraz z kolekcie portrétov šľachticov spojených s históriou banskobystrického regiónu a dať mu zaslúžený adekvátny a plnohodnotný výraz a reprezentatívny charakter.

Názov prímateľa
Stredoslovenské múzeum

Celkový rozpočet:
2 620,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €