Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

BAILAORAS II

Krátky opis
Celovečerný flamencový koncert, ktorý je svojou dramaturgiou inšpirovaný tradičnými flamencovými predstaveniami zo Španielska.
Fotogaléria
Názov podujatia
tanečný koncert

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
01.03.2017 - 31.03.2017

Popis projektu

Projekt flamencových tanečníc zo strednej Európy, ktoré sa venujú tomuto štýlu sólovo a oslovila ich možnosť vytvoriť spolu reprezentačný program flamencového tanca. Flamencový tanečný koncert Bailaoras spája umelcov zo Slovenska a Rakúska, ktorí sa dlhodobo vzdelávali v Španielsku so španielskymi umelcami. Nosnou témou je prezentácia flamencového tanečného umenia doma a v strednej Európe. Cieľom je šíriť flamencovú kultúru v strednej Európe. Prostredníctvom výnimočných umelcov ktorí zaznamenali úspechy na domácej flamencovej pôde môžeme dokázať, že folklór ktorejkoľvek krajiny je dedičstvo medzinárodné a spoločné. Dôležitým prvkom je oboznámenie diváckej verejnosti s flamencovým umeleckým prejavom a posmelenie vzdelávania v oblasti európskeho kultúrneho dedičstva. Osvojením si kultúry inej krajiny prehlbujeme povedomie o tradičnom hudobnom a tanečnom folklóre európskeho kontextu. Bailaoras spája tanečné osobnosti Sandra La Chispa(AT), Nadja La Manzanita(AT) a La Libu(SK). Kapela spája interpretov so španielskymi dušami a slovenským pôvodom, Flaco de Nerja(Branislav Krajčo) a Morenito de Triana(Stanislav Kohútek) a prizvaných flamencových spevákov Felix de Lola(ESP) a Alberto García(ESP).Tanečný koncert je prierezom flamencového umenia od tradičného cante jondo (hlbokého spevu) a starodávnych tancov ako Solea, fiestové štýly ako Tangos, až po moderne spracované choreografie ako Jaleo. Cieľovou skupinou je široká verejnosť, flamencoví nadšenci a medzinárodní folkloristi. 

Ide o celovečerný flamencový koncert, ktorý je svojou dramaturgiou inšpirovaný tradičnými flamencovými predstaveniami zo Španielska. Projekt bol premiérovaný pre rakúske publikum v Salzburgu 20.3.2015 s následným turné, no na Slovensko sa ho z finančných dôvodov zatiaľ nepodarilo priniesť. Projekt bol uvádzaný v Linzi a vo Viedni. Ideou imitácie základnej dramaturgickej schémy je predstavenie domácemu divákovi tradičné flamencové umenie v súčasnej javiskovej forme. Flamencová formácia nesie umelecký názov La Companía flamenca Flaco de Nerja, podľa gitaristu okolo ktorého toto zoskupenie vzniklo. SANDRA LA CHISPA (Sandra Krajčo Riemer) Flamencovému umeniu sa učila v andalúzskom meste Granada, v Madride a v flamencovej kolíske Seville u Isa Vega, Tamar Gonzales, Alicia Marquez, Manuela Reyes, Ramón Martínez, Rosario Toledo, Joaquin Ruiz. Po návrate do Viedne, začala spolupracovať s orchesrom barokovej hudby "Arpeggio". V roku 2007 založila spoločne s Flacom de Nerja prvý flamenco festival vo Viedni, ktorý je každoročne súčasťou viedenskej scény do dnes. La Libu (Libuša Bachratá) CV vyššie. FLACO DE NERJA (Branislav Krajčo) Prvý kontakt s flamencom (vo veku 13 rokov) bol aj prvou inšpiráciou k hre na gitaru. Svoje prvé vystúpenie na verejnosti uskutočnil v roku 1990 v Bratislave. V roku 1998 absolvoval zájazdy naprieč Kolumbiou, a v roku 1999 sa sťahuje do andalúzskeho mesta Nerja, kde hrá s množstvom flamencových umelcov v celej Andalúzii. V roku 2001 a 2004 sa zúčastnil na prestížnych gitarových súťažiach "Concurso Nacional de Arte Flamenco de Córdoba" a "Concurso de Guitarra de Concierto de Barcelona", v ktorom sa umiestnil medzi finalistami. MORENITO DE TRIANA (Stanislav Kohútek) Morenito sa formoval u gitarových majstrov Gerarda Nuneza, Nina de Puru, Jose Manuela Tudelu. Ako flamencový gitarista pôsobil vo flamencových skupinách: Andalucia a Los Caminos. Neskôr založil vlastnú flamencovú formáciu Lagrima.Svoje gitarové umenie predviedol v celej Európe, Rusku a Japosku. FELIX DE LOLA Spevák pôvodom zo španielskej Sevilly sa narodil v slávnej flamencovej štvrti Triana. Spievať začínal s renomovanými spevákmi ako Jesus Heredia, Naranjito de Triana, Paco Taranto. Jeho posledné turné prinieslo koncerty do celého sveta. Doprevádzal tanec slávnych umelcov, vrátane tanečníkov, ako je Juan Polvillo, Pastora Galvan, Domingo Ortega, Juan Ogalla, Belén Maya, Carmela Greco a gitaristu José Luis Postigo, prestížneho gitaristu a a skladateľa José Luis Rodríguez, riaditeľa slávneho muzikálu Cristina Hoyos Flamenco Company. ALBERTO GARCIA Od malička bol ovplyvnený modernými štými flamenca. Dnes mu patrí jeden z najväčších flamencových hlasov vo Francúzsku. V roku 1997 hral s Jean Marais v Arlesienne, podieľal sa na turné "El Cid Flamenco" (réžia: Thomas Le Douarec) vo Francúzsku (Théâtre la Madeleine Théâtre Marigny) a v zahraničí. Medzi najslávnejších umelcov s ktorými spolupracoval patrí Agujetas Manual, El Cigala, Mercedes Ruiz, El Grilo, Paquera de Jerez.
Názov prímateľa
Libuša Čižmárik Bachratá

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
5 298,00 €