Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Mládež spieva 2018 - 49. ročník krajskej postupovej súťaže a prehliadky mládežníckych speváckych zborov

Krátky opis
Zborový spev má na Slovensku dlhú a krásnu tradíciu. Festival Národného osvetového centra MLÁDEŽ SPIEVA v celoštátnom meradle sa tento rok organizuje už po 49 raz. Jej cieľom je učiť deti od útleho veku vnímať krásu hudby a spevu, pestovať a uchovávať v mladej generácii spevnosť, hľadať a nachádzať vlastné, vyššie duchovné hodnoty, ale aj hodnoty národnej a národnostných kultúr.
Fotogaléria
Názov podujatia
Mládež spieva 2018 - 49. ročník krajskej postupovej súťaže a prehliadky mládežníckych speváckych zborov

Miesto konania / kraj
Dunajská Streda / Dunajská Streda

Termín konania
10.04.2018

Popis projektu

Dňa 10. apríla 2018 sa uskutočnila krajská prehliadka speváckych zborov Trnavského kraja v MsKS B. Csaplára v Dunajskej Strede pod názvom MLÁDEŽ SPEVA.  Na pódiu sa vystriedalo takmer 170 účastníkov. A to sa na poslednú chvíľu odhlásili Hlohovčatá z Hlohovca a Amosko z Veľkého Medera.

Pred naplneným publikom v rámci 49.ročníka festivalu vystúpili deti a mládež zo Senice, Trnavy, Galanty, Veľkého Medera a Dolného Štálu. Jednotlivé produkcie posúdila odborná porota: Prof. Mgr. art. Blanka Juhaňáková, Dr.art

preds.poroty, ktorá vyučuje aj na  Janáčkovej akadémii v Brne, bola   dlhoročnou  dirigentkou zboru Slov.filharmónie a je držiteľkou ocenenia  Krištáľové krídlo. Členkami poroty boli  Doc. Elena Šárayová – Kováčová, hlasová pedagogička, zakladateľka bratislavského detského zboru a  dirigentka Dámskeho komorného orchestra v Ba PhDr. a Dr. Katalin Kollár, Dis. art.  riaditeľka ZUŠ D. Streda, dirigentka zboru sv. Juraja v D. Strede, hlasová pedagogička a profesionálna speváčka. Hosťami programu bola Mgr. Silvia Mruškovičová za odbor kultúry TTSK a  Mgr.  Dominika  Semaňáková, z NOC  Ba, odb. garantom propozícii a vyhlasovateľom súťaže

 

Organizátori s radosťou privítali Detský spevácky zbor pri ZŠ B. Bartóka s vyučovacím jazykom maďarským vo Veľkom Mederi, ktorý  vedie Ildikó Diószeghy, ako festivalového nováčika. Veľká úcta patrí základným školám, kde sa nájdu motivujúci pedagógovia a dokážu okolo seba sústrediť deti pre zborový spev. V dnešnom čase zvlášť. Okrem iných zaspievali aj Hymnu školy a skladby Bélu Bartóka. Detský spevácky zbor z Dolného Štálu bol založený pri Reformovanej kresťanskej cirkvi už v roku 1990, dnes pôsobí   pri Základnej umeleckej škole v obci a to s bohatými i medzinárodnými skúsenosťami. Zbor založila a aj dodnes vedie Mgr. Márta Oros. Ďalší v poradí bol Detský spevácky zbor pri ZUŠ J. Janigu vo Veľkom Mederi založili v roku 2013.  V roku 2016 na celoštátnej súťaži maďarských detských speváckych zborov Znejúca pieseň získal Zlatý veniec. V roku 2017 na celoštátnej súťaži Mládež spieva získal Zlaté pásmo. Zbor založila a vedie  Mgr. Orsovics Yvette, PhD. Stálicou programu festivalu je  Detský spevácky zbor pri ZŠ Zoltána Kodálya s vjm. v Galante, ktorý  bol založený v roku 1965!! Zakladateľom a dirigentom je vzácny pán učiteľ Csaba Balogh. Na celoštátnom festivale Znejúca pieseň sa zúčastnil 15 krát, kde získal umiestnenie v Zlatom a Striebornom pásme. Je pravidelným hosťom Kodályových dní v Galante.

 Detský spevácky zbor ZUŠ v Senici pod vedením dirigenta a zakladateľa Mgr. Ondreja Hluchého sa už radí k špičkovým v rámci Slovenska. Spevácky zbor vznikol v roku 2003.  Pravidelne sa zúčastňujú na krajských a celoslovenských kolách  súťaže „Mládež spieva“, kde úspešne reprezentuje svoje mesto a svoju školu, ale účinkovali v Rakúsku a v Českej Republike a práve odchádzajú na turné do Holandska /Želáme krásne zážitky!/

 

 

 

Legendárny Spevácky zbor gymnázií mesta Trnava CANTICA NOVA vznikol v roku 1969 z iniciatívy pedagóga profesora Jána Schultza. Na celoštátnej  súťaži speváckych zborov MLÁDEŽ SPIEVA získali už štyri hlavné  ceny a dosiahli významné úspechy aj v početných krajinách sveta. Ich vystúpenia patria k lahôdkam zborového spevu. Zbormajstrom je  PaedDr. Gabriel Kalapoš.

Na celoštátnej súťaži v Rimavskej Sobote nás bude reprezentovať Spevácky zbor pri ZUŠ Józsefa Janigu z Veľkého Medera. Všetky  zbory boli ocenené štýlovým diplomom a vecnými darmi z keramickej dielne Petra Cseha, ktoré boli vyrobené len pre túto príležitosť. Podujatie v réžii odb.metodičky Mgr. Ingrid Láng s prispením Fondu na podporu umenia organizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko.

 

 


Názov prímateľa
Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede

Celkový rozpočet:
3 316,00 €

Výška podpory:
3 100,00 €