Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Gemersko - malohontské folklórne slávnosti Klenovská Rontouka - 43. ročník

Krátky opis
Gemersko - malohontské osvetové stredisko - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, Obec Klenovec, o.z. RODON Klenovec Vás pozývajú 23. – 26.6.2022 na Gemersko - malohontské folklórne slávnosti, Klenovská rontouka, 43. ročník v obci Klenovec. Festival ľudových remesiel, gastronómie, tvorivých dielní, scénických programov, výstav Vám sľubuje príjemnú folklórnu atmosféru. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.
Fotogaléria
Názov podujatia
Gemersko - malohontské folklórne slávnosti Klenovská Rontouka - 43. ročník

Miesto konania / kraj
Klenovec / Rimavská Sobota

Termín konania
23.06.2022 - 26.06.2022

Popis projektu

Gemersko - malohontské folklórne slávností pod názvom Klenovská rontouka po 43. krát otvoria svoje pomyselné brány milovníkom folklóru. Na podujatie pozývačkami po regióne pozývali miestni folkloristi od mája 2022. Od štvrtku 23.6.2022 - 26.6.2022 prebieha gajdošská tvorivá dielňa s lektorom Drahomírom Dalošom. Od piatku 24.6.2022 návštevníkov pozývame do Zóny oddychu od 16:00 na otvorenie Jarmoku ľudových remesiel, tvorivých remeselných dielní, tradičných gastronomických dvorov. Od 17:00 pozývame do kultúrneho na vernisáž výstavy Sviatočný ľudový odev v Gemeri - Malohonte. Od 18:00 sa otvorí hlavná scéna s regionálnymi folklórnymi kolektívmi a udelením ocenení starostkou obce Klenovec. Večerný program pokračuje spomienkovým programom Novoklenovčania - 75 rokov od návratu z Nového Klenovca (Podkarpatskej Rusi) na Slovensko. Nasledovať bude program Či organy hrajú - viachlasné prejavy v ľudovom speve. Obradový folklór - mágia a čarovanie. Záver večerného bude patriť Tanečnej skupine KUMŠT s programom Ony. V sobotu 25.6.2022 začíname jarmokom remesiel, tvorivými remeselnými dielňami, dvormi gastronomických špecialít, výstavou svadobných obradových koláčov z vybraných lokalít BBSK. Od 10:00 začne celoslovenská prehliadka Klenovská heligónka, od 14:00 Folklórne parádnice v svadobnom tóne - prehliadka tkaných plátených odevov. Pokračujeme Školou tanca z Vlachova. Od 15:00 uvedieme program detských folklórnych sóborov Kým si chlebík na stôl položímo a nasledovať bude Škola tanca po Vlachovsky.

Od 17:00 začne súťažná prehliadka ľudových hudieb Drótova nôta a koncert Jána Ambróza a ľudovej hudby Borievka. Od 19:00 tematický program regiónu Tekov, pod názvom Víno - krv Tekova. Od 20:00 uvedieme regionálny program Chlieb náš každodenný, prezentujúci typické práce v dedine. Záver sobotňajšieho programu bude patriť Univerzitnému folklórnemu súboru Mladosť z Banskej Bystrice s programom Miesto na Zemi - obrazy z Dolnej Zeme. V nedeľu 26.6.2022 uvedieme záverečný program slávností Rúfus a deti - Óda na radosť, v ktorom sa predstavia herec, recitátor Jozef Šimonovič a sólisti speváci a spevácke skupiny z DFS Zornička, DFS Mladosť Danielka a Andrea Rapčanová z Klenovca, DFS Jánošík z Fiľakova, ĽH DFS Hájik, Sonička Vaľová z Rimavskej Soboty, Laura Švantnerová z Teplého Vrchu.

Organizátormi podujatia sú Gemersko - malohontské osvetové stredisko - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, Obec Klenovec, o.z. RODON Klenovec. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Názov prímateľa
Obec Klenovec

Celkový rozpočet:
24 668,00 €

Výška podpory:
20 000,00 €