Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
KEBABB 17
KEBABB 17
vystavujúce autorky a autori:
Matúš Astrab, Leontína Berková, Nikolas Bernáth, Andrea Halčáková, Dominika Kačkošová, Dominika Kolačkovská, Leonard Lelák, Alena Lišková, Adam Majerčík, Peter Maščák, Dušan Prekop, Dominika Šímová, Dominik Turan
kurátor: Michal Stolárik
vernisáž: 14. septembra 2017 o 17.00 hod vo výstavných priestoroch na prvom poschodí Považskej galérie umenia v Žiline
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. www.fpu.sk
Bienálny
výstavný projekt KEBABB 17 predstavuje selekciu z najvýraznejších semestrálnych
prác, ktoré vznikli k letným prieskumom na slovenských vysokých umeleckých
školách – konkrétne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, Fakulte
výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici a Fakulte umení na
Technickej univerzite v Košiciach. Aktuálna podoba projektu KEBABB ideovo
vychádza z 90. rokov 20. storočia z výstavných aktivít kurátora a teoretika
umenia Radislava Matuštíka. Koncepciu poprieskumých výstav začali od roku 2003
ďalej systematicky rozvíjať kurátorka a kurátori Mira Sikorová-Putišová, Roman
Popelár a Richard Gregor. Súčasný ročník je ôsmym pokračovaním.
Výstavu nespája jedna tematická rovina, zohľadňuje niekoľko ideových východísk a tendencií, ktoré sú prítomné v súčasnom vizuálnom umení. Vystavené diela nie sú zahľadené samy do seba, dokážu fungovať a komunikovať svoje koncepcie v medzinárodnom prostredí. Aj napriek tomu, že niektoré práce priamo vychádzajú z autorských skúseností, sú zrozumiteľné aj v cudzom – odosobnenom kontexte. Jednou z výrazných tendencií je zreteľná snaha o vymedzenie vlastného priestoru v súčasnej, často komunikačnej nezrozumiteľnej dobe. Témy ako sú uvedomovanie si seba samého, svojho postavenia tu a teraz, dôraz na samostatnosť, jedinečnosť či snaha odlíšiť sa nie sú prítomné len v súčasnom umení, ale aj v mladej spoločnosti ako takej. Autorom a autorkám zároveň nechýba zmysel pre humor či náznak irónie v kritických intenciách. Prítomná je radosť z experimentovania s tradičnými médiami, materiálmi a hmotou – čoho výsledkom sú často prekvapivé technické zručnosti najmladšej generácie. Tá sa prirodzene nevyhýba ani ťažším spoločenským témam, politickej angažovanosti, kritickému postoju k nespravodlivosti, genderovým či rasovým otázkam.
Výstava je otvorená: ut-so: od 9.00 do 17.00, ne: od 10.00 do 16.00 a potrvá do 15.10.2017.
Považská galéria umenia v Žiline (zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj), Štefánikova 2, 010 01 Žilina, tel.: +421 (0)41 5622522, http://www.pgu.sk/" style="line-height: 1.42857; background-color: rgb(255, 255, 255);">www.pgu.sk, GPS súradnice: 49 ̊ 13´ 28,714´´ N, 18 ̊ 44´´ 33,753 E
Považská galéria umenia v Žiline
Celkový rozpočet:
4 500,00 €
Výška podpory:
4 000,00 €