Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DOTYKY A SPOJENIA 2020

Krátky opis
17. ročník festivalu Dotyky a spojenia sa uskutoční od 20. do 25. júna 2022. Za šesť dní ponúkne 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Organizátori mysleli v programe aj na ukrajinské publikum. Dramaturgická rada sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity.
Fotogaléria
Názov podujatia
DOTYKY A SPOJENIA 2022

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
20.06.2022 - 25.06.2022

Popis projektu

Na festivale DOTYKY A SPOJENIA je vítané aj ukrajinské publikum

Festival Dotyky a spojenia, ktorý sa začína 20. júna, ponúka program aj pre ľudí z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou a našli svoj dočasný domov v Turci. Predovšetkým matky s deťmi pozve na divadlo aj tvorivé dielne; dokonca sa s divadlom vyberie za utečencami do obcí v okolí Martina. Na všetky tieto podujatia je vstup voľný. Súčasťou festivalu sú každoročne aj rôzne diskusie o divadle. Diskusia Finále ponúkne reflexiu festivalových inscenácií a séria diskusií Platforma sa bude venovať téme udržateľnosti umenia. Po dvoch rokoch pandémie sa festival vracia k tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. 17. ročník festivalu sa uskutoční od 20. do 25. júna 2022.

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

„Festival už tradične ponúka popoludňajší program na námestí, v rámci ktorého sa hrá pouličné divadlo pre deti a po predstaveniach sú pripravené tvorivé dielne. Tento program je určený pre slovenské, ako aj ukrajinské deti. Festival s divadlom vycestuje aj do okolitých obcí Turčianske Teplice a Belá-Dulice, kde žije najpočetnejšia ukrajinská komunita, predovšetkým matky s deťmi,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

                Námestie pred martinským divadlom ožije nielen popoludní, ale aj neskoro večer. Od utorka až do soboty festival ponúkne na pódiu pred divadlom vždy iný divadelný, hudobný a tanečný program, na ktorý je voľný vstup pre všetkých. Stačí len prísť a dobre sa zabaviť.

Festival sa zapojil do celosvetového projektu The Worldwide Readings Project, v rámci ktorého pripravil scénické čítanie textov ukrajinských autoriek Ľudmily Tymošenko, Natalie Vorožbyt a Oxany Hrycenko Dobrý večer, sme z Ukrajiny / Доброговечора, ми з України v réžii Lukáša Brutovského, po ktorom bude nasledovať Ukrajinsko-slovenský večer ako vyjadrenie solidarity s utečenkami a utečencami z Ukrajiny.

 

Diskusia FINÁLE je súčasťou Hlavného programu. O festivalových inscenáciách budú s moderátorom Martinom Bernátkom z Katedry divadelních a filmových studií Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci diskutovať: Katarzyna Dudzic-Grabińska, divadelná režisérka, prekladateľka, Barbora Etlíková, divadelná kritička, členka redakcie časopisu Svět a divadlo, Sylvia Huszár, divadelná kritička a producentka z Maďarského divadelného múzea a inštitútu, Ján Šimko, divadelný teoretik, pedagóg a režisér, vedúci Katedry divadelných štúdií Divadelnej fakulty VŠMU.

„Diskusia by mala byť predovšetkým o festivalových inscenáciách, ale možno sa podarí pomenovať aj všeobecnejšie smerovanie, tendencie či problémy divadla na Slovensku. Chceme sa pokúsiť poukázať na všeobecnejšie tendencie nášho divadla pomocou porovnania s okolitými krajinami (Česká republika, Poľsko, Maďarsko). Okrem Jána Šimka sú všetky diskutujúce nezaťažené dianím v slovenskom divadle, sľubujeme si od toho určitý nadhľad,“ spresnila Monika Michnová.

Na veľmi aktuálnu tému sa bude na festivale hovoriť v rámci série troch diskusií PLATFORMA, ktorá položí v súčasnosti zásadnú otázku, či môže byť umenie udržateľné. Autorom koncepcie diskusií o zelenej transformácii a divadle na Slovensku je teatrológ Milo Juráni. Moderuje publicista Michal Havran.

Platforma otvorí tri tematické okruhy:

22. jún 2022 - Ekologická transformácia a kultúra  

23. jún 2022 - Zelené riešenia v prevádzke a ekodramaturgia

24. jún 2022 - Udržateľné divadlo na Slovensku? Možnosti a limity

Festival už tradične ponúkne aj diskusie tvorcov s divákmi po skončení predstavení a bude pokračovať v novinke z minulého roka – Študentskej platforme, v rámci ktorej sa k inscenáciám študentov umeleckých škôl vyjadrujú ich rovesníci a rovesníčky.

 

Aj 17. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia má svojich patrónov, sú nimi členka Činohry Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová a člen umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jevgenij Libezňuk. Obaja patróni sa 21. júna večer zúčastnia na predstavení Čepiec z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a otvoria festival, nad ktorým budú po celý týždeň symbolicky držať ochrannú ruku.

Názov prímateľa
Slovenské komorné divadlo Martin

Celkový rozpočet:
212 000,00 €

Výška podpory:
120 000,00 €