Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DOTYKY A SPOJENIA 2020

Krátky opis
17. ročník festivalu Dotyky a spojenia sa uskutoční od 20. do 25. júna 2022. Za šesť dní ponúkne 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Organizátori mysleli v programe aj na ukrajinské publikum. Dramaturgická rada sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity.
Fotogaléria
Názov podujatia
DOTYKY A SPOJENIA 2022

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
20.06.2022 - 25.06.2022

Popis projektu

Patrónmi 17. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA

sú herci Božidara Turzonovová a Jevgenij Libezňuk


Po dvoch rokoch pandémie ešte viac milujú publikum, ešte viac si vážia, že sa mohli vrátiť k práci, ktorú majú radi a ktorá napĺňa celý ich život. Aj to spája patrónov 17. ročníka divadelného festivalu Dotyky a spojenia, členku Činohry Slovenského národného divadla Božidaru Turzonovovú a člena umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jevgenija Libezňuka. 


Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

„Po pandémii sa pre mňa osobne veľa zmenilo, začala som ešte viac milovať publikum. Je mimoriadne bolestné hrať, pokloniť sa, zdvihnúť zrak a vedieť, že v hľadisku nikto nie je. Divadlá teraz zažívajú veľkú renesanciu, máme plné hľadisko a cítim, ako sú ľudia lační za divadlom,“ povedala herečka Božidara Turzonovová, ktorá pred pár dňami oslávila svoje okrúhle narodeniny. „Je to trošku divný pocit - zdá sa, že všetko je tak, ako bolo pred dvomi rokmi, ale zrazu na divákoch pociťuješ, že ti veľmi neveria, skúmajú ťa, je to zaujímavé - musíš viac bojovať. No konečne môžem robiť svoju prácu, to, čo mám rád a čím sa živím celý svoj život. Áno, veľmi si cením, že môžem zase byť priamo s divákmi a mať spätnú väzbu, tá nám chýbala dva roky,“ doplnil svoje skúsenosti Jevgenij Libezňuk. Festival Dotyky a spojenia sa po období pandémie vracia k svojmu tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. Obaja patróni ho spolu otvoria 21. júna večer.

Otázkou dnešných dní v divadle však nie sú len úvahy a emócie hercov a herečiek, v prvom rade zostáva – a zrejme viac ako kedykoľvek pred tým – publikum. „Myslím si, že by sme mali urobiť všetko, aby ľudia chceli chodiť do divadla. Potom nech sa oni rozhodnú, či prídu alebo neprídu,“ odpovedal Jevgenij Libezňuk. Pri téme, či ľudia chodia alebo či by mali chodiť do divadla, je Božidara Turzonovová optimistickejšia. „Ľudia chodia do divadla, sú presýtení televíziou a seriálmi. Som veľmi šťastná, že na naše predstavenia chodia mladí diváci. Ten pocit v divadle, tu a teraz, keď divadlo naozaj na diváka účinkuje - ten účinok sa dá poznať podľa toho, že spôsobí zážitok, a to teraz cítime, chvála pánubohu.“

Obaja herci si dobre pamätajú časy, kedy boli divadelné festivaly súčasťou sezóny či divadelných prázdnin. „Divadelných festivalov som zažila dosť a boli to nádherné dni. Zišli sa všetky súbory z Československa a bolo skvelé, že sme sa mohli zísť a pozrieť si predstavenia. Vnímala som festivaly a kolegov, ako keby sme boli jeden súbor, pozerali sme si inscenácie, inšpirovali sme sa vzájomne, bolo to skvelé a povzbudzujúce. S väčšou chuťou sme pracovali a vždy sme sa tešili na ďalší festival,“ povedala Božidara Turzonovová. Podobne si zaspomínal aj Jevgenij Libezňuk: „Ja si ešte pamätám festivaly, kam sme prišli na dlhšiu dobu, stihli sme sa stretnúť s kolegami z iných divadiel, teraz je to asi kvôli finančným možnostiam len na jeden deň a myslím si, že je to málo, nie je čas na kontakt a komunikáciu s kolegami. Na festivaloch chýba možnosť sadnúť si, porozprávať sa. Keby bolo viac peňazí, aby mohli byť všetci na celom festivale, to by bolo.“

 

Dramaturgická rada festivalu sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, ako povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity. Každoročne je ťažiskom festivalu Hlavný program, figuruje v ňom desať inscenácií, pričom ich skladba je vyvážená z pohľadu zriaďovateľa aj miesta pôsobnosti. Päť inscenácií vzniklo v zriaďovaných a päť v nezriaďovaných divadlách, šesť vzniklo v divadlách v Bratislave, štyri mimo hlavného mesta.

 

Okrem Hlavného programu podlieha výberu aj program Pre mladé publikum, tvoria ho inscenácie určené pre deti a násťročné diváčky a divákov. Program Junior zas prezentuje tvorbu študentiek a študentov vysokých umeleckých škôl. Festival prináša program aj do ulíc mesta a iných nedivadelných priestorov. Počas festivalu čaká návštevníkov a návštevníčky aj otvorenie výstavy fotografií herca Jána Dobríka, člena umeleckého súboru martinského divadla a krst jeho knihy Ilúzie. Krstným otcom bude herec, člen Činohry SND, Alexander Bárta. Na programe je až 22 diskusií rôzneho formátu. Organizátori pripravili program aj pre ukrajinské publikum.

 

Aktuálne je už spustený predaj vstupeniek na všetky predstavenia Hlavného programu, programu Pre mladé publikum a na niektoré Bonusy. Vstupenky je možné zakúpiť online prostredníctvom webovej stránky festivalu http://www.dotykyaspojenia.sk/?fbclid=IwAR0usaVPLtS-N5vf2F5CsATh84NExCAGJJA7aJ2hD1ZjfvZPmIzsOK6p4hw" target="_blank">www.dotykyaspojenia.sk alebo osobne v pokladnici SKD Martin. 

Názov prímateľa
Slovenské komorné divadlo Martin

Celkový rozpočet:
212 000,00 €

Výška podpory:
120 000,00 €