Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Umlčané múzy

Krátky opis
Umlčané múzy ( Hushed Muses, Les muses muselée ) je cyklická skladba v podobe koncertnej kantáty – koncertná lyrická tragédia v štyroch jazykoch ( latinsky, francúzsky, taliansky a anglicky ) podľa poézie Horatia Flacca a Ovidia. Autor: Egon Krák Skladba je určená k príležitosti 100.výročia ukončenia I.Svetovej vojny a premiéra odznie na koncerte festivalu BHS 30.9. 2018
Fotogaléria
Názov podujatia
Koncert k 100. výročiu skončenia I.svetovej vojny

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
15.01.2018 - 31.10.2018

Popis projektu

Projekt Umlčané múzy ( Hushed Muses, Les muses muselée ) má dve časti: 1) prezentácia vybraných predmetov a malá expozícia artefaktov, súvisiacich s 1.svetovou vojnou a 2) koncertný večer na pamiatku 100.výročia ukončenia 1.svetovej vojny. Koncert súboru Musica Aeterna so zahraničnými sólistami Sophie Daneman, Frithjof Smith a Czech ensemble baroque quintet odznie na festivale BHS s programom francúzskej barokovej hudby i súčasného diela - súčasťou podujatia je premiérové uvedenie rovnomennej cyklickej skladby Egona Kráka, skomponovanej pre túto príležitosť( v štyroch európskych jazykoch - latinsky, francúzsky, taliansky a anglicky ) - podľa poézie Horatia Flacca a Ovidia. V Prológu zaznie motto ( „Umlčané múzy smutne čakajú na  brieždenie, lebo zlo sa činí ... ). V  závere zaznie fragment  Ovídiovho Prameňa Aretúzy, ako symbolu nezničiteľnej krásy.

Násilné umlčanie múz je symbolickým gestom času, keď rinčia zbrane a triumfuje násilie, zlo a smrť. Zámerom autorov projektu je prezentovať na podujatí tragický rozmer vojnovej katastrofy, pri ktorej však nikdy celkom nevyhasnú prejavy ľudskosti, iskierky nádeje i výnimočne dojímavé situácie.

Tragika tejto vojny ani po 100 rokoch v mysliach Európanov celkom nevybledla, preto tvorcovia projektu volili historický obraz mlčiacich múz, symbolizujúcich umlčané umenie i prezentovanie artefaktov – rozličných exponátov, dokumentujúcich hlbokú ľudskosť i uprostred totálnej katastrofy... Táto vojna mala hlboké historické korene v dávnych konfliktoch mnohých krajín Európy, preto sa súčasťou programu ( okrem slovenskej premiéry ) stali viacerí autori, tematicky a historicky spätý s ideou projektu - francúzski velikáni baroka, reprezentujúci epochu veľkého kráľa Ľudovíta XIV., známeho svojimi dobyvačnými vojnami - Michel Lambert, Jean B. Lully, Andre Campra a Marc-Antoine Charpentier. 

PROGRAM


Koncert pri príležitosti 100. výročia skončenia I.svetovej vojny


Musica Aeterna

Czech ensemble baroque quintet, CZ

Sólisti: Sophie Daneman, soprano, UK

Frithjof Smith, cornetto, DE


Umelecký vedúci a dirigent Peter ZajíčekAndré Campra: Les Festes Vénitiennes, inštrumentálna suita
Michel Lambert: Vos mepris chaque jour, air de cour
Jean-Baptiste Lully: Trop indiscret Amour, Ballet des Muses, 1666
Marc-Antoine Charpentier: Sans frayeur dans ce bois, chaconne H.467

Jean-Baptiste Lully: Amadis, tragédie en musique sur un livret de
Philippe Quinault.
Acte V, scène 5: Chaconne / Grand Chœur
"Chantons tous en ce jour"

Egon Krák : UMLČANÉ MÚZY ( Les muses muselées )


PER SOPRANO, CORNETTO, CORO DA CAMERA,

CHITARRONE, ARCHI E CLAVICEMBALO, 2018


Tragédie lyrique en concert d´après Horace et Ovide

Koncertná lyrická tragédia podľa Horácia a Ovídia
Už celé storočie nás delí od 1.svetovej vojny, ktorej tragika stále nevybledla v mysliach Európanov. Koncert francúzskeho baroka i moderny je spomienkou na koniec Veľkej vojny v európskom a historickom rúchu, evokujúcou symbolický obraz umlčaných múz.... Múzy nás napriek tomu v programe neopustia ani na okamih – od Voltairom pomenovaného Storočia Ľudovíta XIV. vo veľkolepej nádhere hudby francúzskeho baroka G.B.Lullyho, M.Lamberta, A.Campru a M.-A-Charpentiera až do našich dní. Návratom do súčasného sveta bude premiéra vokálneho cyklu Umlčané múzy ( 2018 ) slovenského autora v podaní magického prejavu britskej sopranistky Sophie Daneman so súborom Musica Aeterna a Czech ensemble baroque quintet. 


Názov prímateľa
Egon Krák

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
4 560,00 €