Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
DS Divosud: Vdovy
OSOBY
A OBSADENIE
Mamuška: Naďa Garajová
Hana: Helena Chrenková
Anna: Terka Maksi
Róza: Erika Gavurová
Úprava a dramaturgia: Ľubo Šárik
Hudba.: Joan Baez – Diamonds and Rust
Dead can Dance – Sommoving of The muse
Svetlo, efekty a zvuk: Ján Mitter
Text sleduje: Eva Weiterschützová
Réžia: Ľubo Šárik
SLOVO O HRE
Štyri ženy „vdovy“ po nebohom Kornelovi, slávnom hercovi sa stretnú v konfrontácii štyroch ľudských alternatív na jednom mieste. Mamuška stále adoruje svojho synáčika, je posadnutá predstavou, že ovláda všetky pletky v meste – omyl. Terajšia manželka s vnúčikom Andrejkom, ktorá je skôr z nášho pohľadu podnikateľka a Róza s dcérou Irmou. Čierna komédia o štyroch pozostalých ženách, ktoré postupne odkrývajú tajomstvo nebohého s takmer detektívnou zápletkou objavujú vo svojom nebohom Kornelovi, ktorého tak dôverne poznali, úplne iného, im celkom neznámeho človeka.
SLOVO O SÚBORE
DS Divosud vznikol v roku 1986 a jeho prvou inscenáciou bola hra Ľudovíta Filana Ja, Adam, volám Zem v réžii Dana Brezinu. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia po súčasnosť sa programovo orientuje na slovenskú klasickú dramatickú spisbu a odkazy klasikov divadelnej scény z celého sveta. Súbor vedie, dramaturgicky i režijne predlohy upravuje Ľubo Šárik. Kostýmy pripravuje a text sleduje Eva Weiterschützová. V súčasnosti má kolektív súboru osem stálych členov. V aktuálnej ponuke je dráma Príbeh Matky, aj inscenácia Variácie na Gogoľovú ženbu.
Medzi najúspešnejšie inscenácie patrila hra Kauza Ťapákovci, podľa B.S. Timravy v úprave Ľuba Šárik, s ktorou súbor získal v roku 1992 hlavnú cenu Zlatú plaketu na Plárikovej Rakovej. Inscenáciu mal súbor v repertoári takmer dvanásť rokov.
Úspešné boli inscenácie: Július Barč-Ivan: Dvaja, I. Stodola: Náš pán minister, Tajovský: Jej prvý román, hra podľa predlohy Martina Kukučína: Neprebudený (problém iného), Janko Jesenský v úprave Michala Babiaka: Pani Rafiková a tí druhí, J. Barč-Ivan: Matka.
Okrem slovenskej klasiky súbor inscenoval aj autorov svetovej dramatiky: A. P. Čechova: Pytačky a Jubileum, Turgenevovu Noc v hostinci U veľkého diviaka, N.V. Gogoľ – F. Illenčík: Nos, ale aj súčasných slovenských autorov D. Dušeka, M. Šulíka a F. Liptáka: Zabíjačka, Marta Hlušíková: Výklad. Poslednou inscenáciou bola hra nemeckého autora Rodericha Benedixa s názvom Nežné príbuzenstvo, ktorú naštudovali pri príležitosti 100. výročia od jej uvedenia v slovenskom jazyku miestnymi ochotníkmi.
Na celoštátnych súťažiach súbor získal mnoho najvyšších ocenení a pravidelne sa zúčastňoval Scénickej žatvy v Martine, naposledy v roku 2021 s inscenáciou Matka. Vo svojich radoch mal a má veľa individuálne ocenených členov za hereckú prácu: Pavel Belán, Marian Lacko, Lýdia Balcárová, Nadežda Garajová, Roman Čarnoký a ďalší. Súbor získal ocenenia za réžiu, dramaturgiu i scénografiu.
Zahraničné zájazdy: Srbsko a Čierna hora, Česká republika
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota
Celkový rozpočet:
4 100,00 €
Výška podpory:
3 350,00 €