Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Leonce a Lena

Krátky opis
SKD Martin uvedie v piatok (1. 4.) v Národnom dome premiéru inscenácie Georga Büchnera Leonce a Lena v réžii Šimona Spišáka
Fotogaléria
Názov podujatia
Leonce a Lena - premiéra

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
01.04.2022

Popis projektu

Slovenské komorné divadlo Martin ponúkne divákom ako tretí titul sezóny inscenáciu hry Georga Büchnera (1813-1837) Leonce a Lena.

Hra je groteskným portrétom nefunkčného politického zriadenia a krízy politických elít. Ukazuje model sveta, ktorý sa v mnohom podobá na svetovú súčasnosť. Jej kritika je ale dvojsečná, pretože nastupujúca generácia, ktorá sa zhodou náhod v ironicky rozprávkovom závere chopí (nechcene, proti svojej vôli) politického kormidla, sa nezdá byť pripravená a možno ani schopná sa tejto úlohy zhostiť. Portrét krízy spoločnosti je tak celistvý, a napriek rozmarnému jazyku a žánru hry (práca s jazykom pripomína až shakespearovskú paradoxnú obraznosť), vlastne až trochu mrazivý.

Šimon Spišák sa profiluje ako režisér nepravidelnej dramaturgie, priaznivec tvorivej anarchie, ironický komentátor doby bez ohľadu na to, kde a s kým práve pracuje. Leonce a Lena, Büchnerova rozprávka pre dospelých, je podľa nás výborným iniciačným titulom pre jeho spoluprácu so SKD Martin. Zdanlivo „klasický titul“ má ambíciu stať sa otvoreným hracím poľom pre slobodný dialóg režiséra a herecký súbor.

V hlavných úlohách ako Leonce a Lena sa divákom predstavia Matej Babej a Zuzana Rohoňová. Ďalej účinkujú: Jana Oľhová, Tomáš Grega, František Výrostko, Alena Pajtinková, Eva Gašparová a Michal Gazdík.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Slovenské komorné divadlo Martin

Celkový rozpočet:
29 500,00 €

Výška podpory:
13 000,00 €