Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kytica viazaná zo slov 2021

Krátky opis
Prechádzka mestom a časom so spisovateľkou Alenou Sabuchovou. V ďalšom pokračovaní z cyklu Strechy Ružomberka sa zameriame na osudy ženských osobností starého Ružomberka.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ženy Ružomberka z cyklu Strechy Ružomberka

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
29.05.2021

Popis projektu

Mestská knižnica Ružomberok vás pozýva na prechádzku mestom a časom so spisovateľkou Alenou Sabuchovou s témou Ženy Ružomberka, z cyklu Strechy Ružomberka.

Kvitnúca jar praje starým, častokrát zabudnutým príbehom, a radi by sme si ich pripomenuli. Tentoraz sa budeme venovať príbehom známych či menej známych žien – obyvateliek nášho mesta. Aké bolo byť manželkou a matkou, a zároveň pôsobiť v emancipačnom hnutí? Kto musel prebrať rodinný podnik, ak sa muž nevrátil z vojny, a mohli ste sa na začiatku 20. storočia stať profesionálnou herečkou?  

V cykle Strechy Ružomberka sa tak opäť chceme preniesť do starých čias, uvedomujúc si, že aj my prežívame obdobie, ktoré sa zapíše do histórie. Reálne životné príbehy pre vás spracovala autorka cyklu, pochádzajúca z Ružomberka, Alena Sabuchová. Nie je ťažké predstaviť si starý Ružomberok, veď budova našej knižnice bola postavená v časoch končiacej monarchie - v roku 1903. V tomto období niektoré z ružomberských dám zažívali prvé lásky, sobášili sa, či prežívali svoje trápenia. Ich osudov sa priamo dotkli viaceré svetové udalosti. Boli aktívne v národno - kultúrnej oblasti, charite, dobrovoľníctve, vzdelávali sa. Tvorili a spoluvytvárali národné povedomie. Nechceme ich idealizovať, len ponúknuť možnosť pootočiť sa späť v čase, zamyslieť sa a nájsť povzbudenie v ich životoch. Čo žena, to príbeh...

Sprevádzať vás bude scenáristka a spisovateľka Alena Sabuchová.

Alena Sabuchová: "Téma žien v slovenskej historiografii je v ostatnom čase nesporne obľúbená. Objavovaním nových prístupov a pohľadov 21. storočia sa častokrát dozvedáme a odhaľujeme príbehy z nie tak dávnej minulosti, na ktoré sme nahliadali cez prizmu častokrát zidealizovaných mužských hrdinov. Koniec 19. a začiatok 20. storočia však ponúka množstvo žien, hlásiacich sa o slovo aj v zdanlivo mužskom svete, a častokrát ich k tomu okrem snahy o vlastnú emancipáciu primäli aj neočakávané okolnosti. Na základe archívnych materiálov a súkromného výskumu som sa zamerala na subjektívny výber žien a predmet ich pôsobenia súvisiaceho s Ružomberkom kedysi dynamicky sa rozvíjajúcim obchodným, podnikateľským aj kultúrnym
mestom.

Mnoho zaujímavých ženských mien sa do výberu nedostalo nie z dôvodu, že by som ich prácu a pôsobenie nepovažovala za dôležité, no hľadala som analógiu medzi ulicou Podhora, kde bola pôvodne naplánovaná vlastivedná vychádzka z cyklu Strechy Ružomberka. Na základe jednotlivých zastávok (papierníctvo, galantéria, metrový textil či samotné domy, ktoré predstaviteľky výstavy obývali) som chcela prepojiť trasu tejto ulice s jednotlivými príbehmi a ich presahmi do súčasnosti. História Ružomberka je skutočne veľmi bohatá a rovnako ako staré domy bola obývaná pozoruhodnými obyvateľmi a obyvateľkami, osobnosťami, ktoré napriek mnohým ťažkostiam zanechali za sebou odkaz preživší do súčasnosti.

Nie je však mojim cieľom glorifikovať ani idealizovať samotné predstaviteľky výstavy či popierať zásluhy ich známych manželov, naopak, snažila som uchopiť ich ako ženy, ktoré boli úprimnými podporovateľkami svojich mužov a nebránili
sa byť ich oporou ako schopné hostiteľky, manželky či matky. Hoci sa úloha a postavenie ženy v priebehu posledného storočia (chvalabohu) zmenila, je zaujímavé hľadať a pozorovať paralely, ťažkosti a ústupky spoločné s dnešným
svetom a jeho nastavením.

Dobové fotografie žien nie sú len archívnym materiálom starých romantických čias, ale dôkazom skutočných ľudí v boji za právo na akceptáciu a rovnoprávnosť žien, na ktoré sa aj dnes občas zabúda."

Zraz: o 13:00 hod. pred Mestskou knižnicou Ružomberok
Kapacita vychádzky je obmedzená na 10 účastníkov, účasť prosíme nahlásiť do stredy 26. mája 2021 na: info@kniznicark.sk
Účasť na podujatí je bezplatná, prosíme len o záväznú rezerváciu. Vychádzka bude trvať približne hodinu a bude prebiehať v exteriéri. Prosíme, dodržte epidemiologické opatrenia, odstupy, majte počas prechádzky založené rúško. Vašu e-mailovú adresu budú organizátori v zmysle aktuálnych opatrení uchovávať po dobu 14 dní od uskutočnenia podujatia.

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.


Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.   

Názov prímateľa
Mestská knižnica Ružomberok

Celkový rozpočet:
3 560,00 €

Výška podpory:
3 200,00 €