Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ruka na konci ramena II.

Krátky opis
Výstava predstavuje české a slovenské projekty, ktoré vznikli vďaka dlhodobej spolupráci medzi umelcami a rôznymi skupinami našej spoločnosti. Vznikli, pretože sa z ruky, ktorá najskôr pomáhala realizovať umelcove predstavy, stala ruka, ktorá ponúka spoluprácu a pomoc. Ruka na konci ramena je natiahnutá ruka.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ruka na konci ramena: (Spolu) práca v českom a slovenskom umení

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
01.03.2022 - 15.05.2022

Popis projektu

Participatívne, sociálne, interaktívne či angažované projekty majú v českom a slovenskom umeleckom prostredí svoju históriu. Často však stoja na okraji záujmu. Aj keď ich vytvorili renomovaní umelci, dlho akoby nikam nepatrili, nikto ich nedokumentoval, nezaznamenal ich celý príbeh. Výstava predstavuje české a slovenské projekty, ktoré vznikli vďaka dlhodobej spolupráci medzi umelcami a rôznymi skupinami našej spoločnosti. Vznikli, pretože sa z ruky, ktorá najskôr pomáhala realizovať umelcove predstavy, stala ruka, ktorá ponúka spoluprácu a pomoc. Ruka na konci ramena je natiahnutá ruka.

Výstava sa zameriava na spoluprácu českých a slovenských umelcov s najrôznejšími spoločenskými a sociálnymi skupinami, ktoré boli realizované mimo tradičné výstavné priestory. Predstavuje ucelenú koncepciu podoby a histórie tohoto druhu (spolu)práce od polovice 20. storočia po súčasnosť. Autori vystavených prác sa zameriavajú na projekty, ktoré primárne nevznikajú s myšlienkou na vytvorenie umeleckého diela. Zmyslom ich vzniku je snaha zapojiť vybranú spoločenskú skupinu do procesu rovnocennej umeleckej spolupráce a zároveň ponúknuť aktérom iný pohľad na problémy, s ktorými sa bežne stretávajú. Výstava ponúka nielen konkrétne projekty, ale tiež príbehy, ktoré stoja za vznikom prác umelcov vytvorených spoločne s ľuďmi žijúcimi v sociálne vylúčených lokalitách, so seniormi, s ľuďmi bez domova, so zdravotne znevýhodnenými, s deťmi, študentmi, či s inými komunitami. Architektom výstavy je Richard Loskot, ktorý špeciálne navrhol a upravil výstavné priestory. 

Vystavujúci umelci: Friedl Dicker-Brandeis, Vladimír Boudník, Mária Bartuszová, Július Koller, Dezider Tóth, Milena Dopitová, Kateřina Šedá, Ján Mančuška, Daniela Krajčová, Oto Hudec, Tomáš Rafa, Jiří Franta & David Böhm, Eva Jiřička, EPOS 257, Aleš Čermák, Rafani, Matěj Smetana, Martin Kohout, Pavel Sterec, Ľudmila Horňáková, Magdalena Kwiatkowska a účastníci spolupráce

Táto výstava vznikla v spolupráci so zónou pre umenie 8mička. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Východoslovenská galéria

Celkový rozpočet:
6 401,00 €

Výška podpory:
4 500,00 €