Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Košice Seed Library. Seeds that Move

Krátky opis
Elena Agudio * James Bridle * Joélson Buggilla & Jorgge Menna Barreto * Sunoj D & Namrata Neog / Lakshmi Nivas * Sári Ember * Saskia Fischer * Oto Hudec * Areej Huinti * Zayaan Khan / Seed Biblioteek * Jumana Manna * Emma Nicolson / Royal Botanic Garden, Edinburgh * Elia Nurvista * Uriel Orlow * Martin Piaček * Tabita Rezaire * Sara Rodrigues & Rodrigo B. Camacho / Landra * Vivien Sansour / Palestine Heirloom Seed Library * Ai Weiwei * Ayman Zedani * Amy Watson / Pool
Fotogaléria
Názov podujatia
Košice Seed Library. Seeds that Move

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
09.02.2022 - 18.03.2022

Popis projektu

Kurátorka výstavy: Borbála Soós

Otvorenie výstavy: 9. 2. 2022 o 19.00 hod.
Trvanie výstavy: 10.2. – 18. 3. 2022

 

Zima je na severnej pologuli už tradične časom prvých príprav záhrady na nový rok a rozprávania príbehov. Výstava využíva toto obdobie na rozjímanie o potenciáli semien. Každé semienko v sebe ukrýva obrovské vedomosti, kultúru a biodiverzitu miesta, z ktorého pochádza, prostredníctvom histórie spoločného vývoja s komunitami, ako aj potenciál pre budúcnosť. Tento projekt predstavuje zbierku príspevkov od umelcov, kurátorov, dizajnérov, záhradkárov, farmárov a organizácií z rôznych kútov sveta, a obsahuje skutočné a konceptuálne semienka, umelecké diela, čarovné formulky, návody, obrazové a zvukové záznamy.

Prispievatelia hovoria o miestnych pomeroch, z ktorých pochádzajú, a o možnostiach a obmedzeniach pohybu semien a iných organizmov vrátane prekračovania hraníc. Rozprávajú príbehy o usadení a vykorenení, vlastníctve a stratách, o nádeji a väzbách prostredníctvom globálneho obehu potravín, o jedle, tradíciách a ľuďoch, ktorí spolu so svojimi semenami cestujú svetom. Ak máš vo vrecku semienka, nikdy nebudeš chudobný – vraví staré príslovie. Ako ich môžeme chrániť a vymieňať a deliť sa o myšlienky a tradície, ktoré obsahujú? Ako sa o ne môžeme starať a spoločne vytvárať nové ekosystémy?

Na jar, po skončení výstavy, tieto semienka spoločne zasadíme do košickej pôdy, kde vytvoria nové vzťahy a ekosystém.

 

Súčasťou výstavy je premietanie filmu Jumany Manna Wild Relatives (64 minút, HD video, 2018), ktorý sa zaoberá komplexnými problémami spojenými s uchovávaním semien. Hlboko v arktickom permafroste sa v Špicberskom globálnom úložisku semien uchovávajú semená z celého sveta, ktoré predstavujú náhradný zdroj v prípade katastrofy. Film Wild Relatives (Divokí príbuzní) začína udalosťou, ktorá vzbudila záujem médií po celom svete: keďže revolúcia v Sýrii prerástla do vojny, v roku 2012 bolo Medzinárodné centrum pre výskum poľnohospodárstva nútené presťahovať sa z mesta Aleppo do Libanonu a následne začalo náročný proces budovania zbierky semien zo záložných zdrojov na Špicbergoch. Na pozadí tejto výmeny semien medzi Arktídou a Libanonom sa odohrávajú stretnutia, ktoré odhaľujú spleť životov ľudí a iných organizmov medzi týmito navzájom vzdialenými miestami na Zemi. Film vykresľuje styčné plochy medzi touto obrovskou medzinárodnou iniciatívou a reálnymi krokmi odohrávajúcimi sa v libanonskom údolí Bekaa, ktoré vykonávajú predovšetkým mladé ženy – migrantky. Meditatívne tempo filmu prostredníctvom cesty týchto semien pozvoľna odkrýva kontrasty a napätie medzi štátom a jednotlivcami, medzi priemyselným a prírode blízkym spôsobom uchovávania semien, ako aj medzi klimatickou zmenou a biodiverzitou.

 

Výstavný projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Projekt ďalej podporilo Mesto Košice.

fb event: https://www.facebook.com/events/1104407140306127"> style="color: rgb(79, 129, 189);">https://www.facebook.com/events/1104407140306127"> style="color:#4F81BD;mso-themecolor:accent1">

Názov prímateľa
BIIIF

Celkový rozpočet:
42 950,00 €

Výška podpory:
36 000,00 €