Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Suvenir

Krátky opis
Stále živá expozícia Turčianskej galérie opäť ožije. Tentokrát vďaka projektu Suvenir, ktorý doplní diela klasikov slovenskej moderny o dizajnové produkty od súčasných umelkýň a umelcov. Oslovené autorky a autori sa v septembri tohto roka zúčastnili na malom terénnom výskume regiónu Turiec, ktorý mal podnietiť vznik originálnych diel - suvenírov. Autentické zážitky ale aj individuálne bádanie sa stali hlavným východiskom pre prvé návrhy, ktoré posúvajú význam suveníru na novú úroveň.
Fotogaléria
Názov podujatia
Suvenir - Turiec

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
29.11.2021 - 23.02.2022

Popis projektu

Každé dielo- suvenír je akousi esenciou fenoménov tvoriacich identitu mesta Martin a jeho okolia. Niektoré reagujú na industriálnu  históriu mesta, ku ktorej sa viaže predovšetkým tradícia kníhtlače, fabrika na výrobu stoličiek ale aj éra závodov ťažkého strojárstva. Tá v druhej polovici 20. storočia redefinovala pôvodné kultúrne centrum Slovenska zasadené v rurálnom prostredí na mesto zbrojného priemyslu. Odkaz na túto časť histórie môžeme nájsť v dizajnom produkte Staré dobré časy od sugaar&sugaar, inšpirovanom  hlavne nostalgiou za industriálnou estetikou kovových súčiastok.

S odkazom na takzvanú Stoličkovú fabriku z konca 19. storočia prichádza PARTA v podobe suveníru ako stolčeku / hokerlíku, ktorý vzdáva poctu niekdajšej produkcii fabriky - kvalitného dizajnového nábytku. Okrem toho tento nový stolček reflektuje aj prírodné hodnoty regiónu v podobe topografického vyznačenia vrcholov hôr v jeho povrchovej úprave. Podmanivosť prírodného prostredia je zároveň jedným z dominantných fenoménov, aké nemožno pri úvahách o suveníre pre Turiec opomenúť.

Horská koruna tvorená hrebeňmi Malej a Veľkej Fatry vymedzujúca jasné hranice regiónu sa podvedome vkráda aj do brúsených "ohryzených" sklených pohárov PILLO od dizajnéra Patrika Illa.

S odkazom na folklórnu tradíciu ľudových vzorov a  krížikovej výšivky prichádza autorka Markéta Nováková. Otlačky výšiviek v krehkých porcelánových šálkach asi najvýstižnejšie popisujú paradoxy histórie malomesta, v ktorom sa v jednom období naraz stretla mestská kaviarenská kultúra s rituálmi pastierov, honosná architektúra kultúrnych inštitúcií s učupenými drevenicami, túžby po modernom napredovaní s konzervatívnymi návratmi či budovanie národného mýtu s krehkosťou vlastnej identity.

 Iná reflexia, tentokrát nárečového špecifika ukrytá v šperkoch od dizajnérky Hany Kašičkovej je vtipným a zároveň FEST (z nem. fest - napevno) rozpoznávacím znakom každej pravej Martinčanky a pravého Martinčana.  Podobne ako slová mešuge, griska či sňach, zostávajú znieť výlučne medzi  dvoma fatranskými pohoriami. Suvenír, ktorý prináša tak trochu z každého zo zmienených fenoménov, je autorský zápisník umelkyne a autorky projektu suvenir Niny Augustínovej Šoškovej. 

Martin - mesto knihy, ako ho mnohí označujú pre tradíciu kníhtlačiarstva, bol určite aj mestom zápisníkov - vykukujúcich z vreciek množstva spisovateliek a spisovateľov, umelkýň a umelcov, ktorý sa podobne ako my v rámci rezidencie suvenir Turiec, potulovali jeho ulicami a objavovali jeho jedinečnosť. 

Výstava suvenírov v priestoroch expozície Turčianskej galérie venovanej Slovenskej výtvarnej moderne nie je náhodná. Jej zámerom je vyzdvihnúť prepojenia dizajnu a voľného umenia, dopovedať príbehy skryté za obrazmi z minulého storočia a nadviazať s nimi obohacujúci dialóg.


KURÁTORI: Nina A. Šošková, Adam Galko

VYSTAVUJÚCI: Markéta Nováková, Hany Kašičková, Patrik Illo, Nina A. Šošková, Milan Novosedliak, o.z. PARTA kultúrna platforma

HLAVNÝ ORGANIZÁTOR: Turčianska galéria v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja

PARTNERI VÝSTAVY: Fond na podporu umenia, suvenir, Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec

Názov prímateľa
Turčianska galéria v Martine

Celkový rozpočet:
2 280,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €