Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Mitrovanie v Novohrade

Krátky opis
Hospodársky rok končí na deň svätého Demetera alebo Mitra, ktorý má v našom regióne dlhú históriu. Vtedy mali valasi a bačovia veľkú hostinu. Upiekli barana, pili pálenku a vychvaľovali sa, kto koľko oviec pokradol z druhého chotára. Program projektu Mitrovanie v Novohrade priblíži návštevníkom chovateľské tradície v regióne. Na programe sú prednášky vedené odbornými lektormi, vystúpenia folklórnych súborov ako aj jednotlivcov.
Fotogaléria
Názov podujatia
Mitrovanie v Novohrade

Miesto konania / kraj
Lovinobaňa / Lučenec

Termín konania
23.10.2021

Popis projektu

Hospodársky rok končí na deň svätého Demetera alebo Mitra, ktorý má v našom regióne dlhú históriu. Vtedy mali valasi a bačovia veľkú hostinu. Upiekli barana, pili pálenku a vychvaľovali sa, kto koľko oviec pokradol z druhého chotára. Presne to hovoria záznamy z nášho regiónu. Tieto bačovské hody rokmi pomaly zanikali, pretože každý gazda si začal sám pásť ovce okolo domu a nie na salašoch ako kedysi. Program Mitrovania v Novohrade priblíži  návštevníkom chovateľské tradície v regióne. Na programe sú prednášky vedené odbornými lektormi, vystúpenia folklórnych súborov ako aj jednotlivcov.

Názov prímateľa
Novohradské osvetové stredisko

Celkový rozpočet:
2 640,00 €

Výška podpory:
2 500,00 €