Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Cluster ensemble: All Reich

Krátky opis
Po štyroch rokoch sa Cluster ensemble vracia k tvorbe amerického skladateľa Steva Reicha. V obsadení pre štyroch hráčov na elektrický organ v Nitre uvedú slovenskú premiéru skladby Phase Patterns. Spolu s ňou zahrajú aj skladbu Four Organs pre organy a perkusionistu, obe z roku 1970. Streda, 30. august 2017, 21:00 Hidepark, Vodná 4675, Nitra
Fotogaléria
Názov podujatia
Cluster ensemble: All Reich

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
30.08.2017

Popis projektu

Po minuloročnom úspechu trojalbumu Cluster ensemble plays Philip Glass, ktorého vydanie podporil sám Philip Glass, sa Cluster ensemble vracia k tvorbe ďalšieho z významných amerických minimalistov.

Skladby Phase Patterns aj Four Organs zložil Steve Reich v období, kedy vytváral svoj minimalistický jazyk. Sú to jediné dve skladby, ktoré Reich zložil  pre štyri elektrické organy. Jedna od druhej sa však výrazne odlišujú.

Phase Patterns zvukom pripomína neskoršie Reichove diela, medzi nimi aj obľúbenú Music For 18 Musicians. “Je to rytmická hra s rôzne vrstvenými motívmi, ktoré sa navzájom dopĺňajú a prelínajú, akoby predpovedali elektronickú tanečnú hudbu,” popisuje Reichovu hudbu jeden zo zakladajúcich členov súboru Fero Király.

Four Organs sa naopak stala známou ako jedna z Reichových najťažších skladieb. Hudobný web Pitchfork ju nazval “nemilovanou”, pretože v porovnaní so zvyšnou Reichovou tvorbou znie surovo a náročne. Akoby ani nebola jeho dielom.
Tvorba Steva Reicha zaznie v podaní Cluster ensemble prvý raz po štyroch rokoch, hudobníci združení okolo Ivana Šillera a Fera Királya sa jej nevenovali od roku 2013. Reich je však pre Cluster symbolickým návratom ešte hlbšie ku koreňom. Práve okolo tvorby tohto minimalistu sa ensemble v roku 2009 sformoval. Reichove Six Pianos - skladba za bežných okolností v slovenských podmienkach ťažko zrealizovateľná - bola prvou, ktorú spolu Cluster hral v roku 2009. Uviedli ju na legendárnom koncerte v obchode s hudobninami MADA v centre Bratislavy, jedinom mieste, kde bolo možné pre začínajúcich hudobníkov nájsť šesť klavírov v jednej miestnosti.

Názov prímateľa
Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu - Slovenská sekcia

Celkový rozpočet:
18 018,00 €

Výška podpory:
16 000,00 €