Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Podujatia v Dome umenia Arteska

Krátky opis
Päť storočí gitary na Slovensku prináša sólovú gitarovú a lutnovú hudbu 16. až 21. storočia spojenú s územím dnešného Slovenska.
Fotogaléria
Názov podujatia
Päť storočí gitary na Slovensku

Miesto konania / kraj
Detva / Detva

Termín konania
15.10.2021

Popis projektu

Hudobný recitál Karola Kompasa v ktorom zaznejú diela autorov alebo zbierok pochádzajúcich z územia Slovenska a v programe má zastúpenie každé storočie. 

Lutnista Hans Neusiedler žil v 16. storočí (1508-1563), narodil sa v dnešnej Bratislave. Vo veku približne 22 rokov sa odsťahoval do Norimbergu, kde potom patril k najvýznamnejším nemeckým lutnistom tohto obdobia. Zo 17.st. z územia dnešného Slovenska pochádzajú významné zbierky Vietorisov kódex a Pestrý zborník. 18.st. v programe zastúpi Paul Charles Durant (cca 1712-1769), ktorý sa narodil v dnešnej Bratislave a od roku 1754 bol prvým dvorným lutnistom v nemeckom Bayreuthe. Joseph Kaspar Mertz (1806-1856) patril k najvýznamnejším európskym predstaviteľom zlatého veku gitary 19. storočia. Tento skladateľ a gitarista sa narodil v Bratislave, kde prežil 36 rokov svojho života, potom sa presťahoval do Viedne. 20. storočie bude mať zastúpenie niekoľko slovenských skladateľov. Zaznie výber z tvorby pre gitaru  Dušana Martinčeka, Vladimíra Bokesa, Pavla Kršku a skladba samotného interpreta Karola Kompasa. 


Podujatia v Dome umenia Arteska z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Arteska s.r.o.

Celkový rozpočet:
22 800,00 €

Výška podpory:
20 000,00 €