Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Krátky opis
Celoslovenské stretnutie fujaristov v Čičmanoch
Fotogaléria
Názov podujatia
Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Miesto konania / kraj
Čičmany / Žilina

Termín konania
23.09.2021 - 26.09.2021

Popis projektu

V Čičmanoch sa po 15-krát stretnú fujaristi z celého Slovenska

Už po 15-krát sa v Čičmanoch stretnú priaznivci fujary na folklórnom festivale Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! 23.- 26. septembra 2021 vystúpia v areáli Kaštieľa Čičmany fujaristi zo Slovenska, folklórne súbory Urpín z Banskej Bystrice, Váh z Liptovského Mikuláša, MSSk Chlopi z Heľpy, Pohronci, Trombitáši FSk Javorník z Lúk, Aranka z Jarovníc, sólisti heligonkári a gajdoši, domáca folklórna skupina Lastovienka a návštevníci sa môžu tešiť aj na koncert Ľudovej hudby Juraja Pecníka a sólistov.

Novinkou počas festivalu bude škola hry na fujaru a prezentácia výroby fujár. Už tradičnou súčasťou festivalu bude výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov, na ktorej svoje výrobky odprezentujú Vladimír Homola a Michal Fiľo, ktorý je dušou celého festivalu a v tomto roku sa dožíva životného jubilea.

Celé podujatie je venované významnému etnomuzikológovi profesorovi Oskárovi Elschekovi, ktorý v tomto roku oslávil úctyhodné životné jubileum. Poďakovanie za celoživotnú aktivitu v oblasti ľudovej hudobnej kultúry mu organizátori a muzikanti odovzdajú v sobotnom programe Pocta človeku.  

Organizátormi podujatia sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Dramaturgom a režisérom je Michal Fiľo a celým programom bude sprevádzať Martin Kopor z Hriňovej.

Podujatie bude realizované v režime OTP, v súlade s protiepidemiologickými nariadeniami bude teda zo strany organizátora realizovaná kontrola potvrdení o očkovaní (Covid pass), o negatívnom PCR teste  nie staršom ako 72 hodín, pri antigénovom teste  nie staršom ako 48 hodín alebo dokladu preukazujúcom dodržanie podmienky uplynutia od prekonania ochorenia ovid-19 menej ako 180 dní). Organizátor podujatia je taktiež povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov od ukončenia podujatia a to na účely epidemiologického vyšetrovania. Zároveň je počas konania hromadného podujatia je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty.

Vstup na festival je voľný, vzhľadom na aktuálne platný Covid automat je však kapacita obmedzená.

Organizátori vopred ďakujú návštevníkom za ich zodpovedné dodržiavanie nariadení a za trpezlivosť.

Podujatie je realizované pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej, z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj a koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Parkovanie v obci je spoplatnené, informačné tabule sa nachádzajú na všetkých odstavných plochách v obci. Zaplatením parkovného podporíte obec Čičmany.

Celý program je k dispozícii na  na www.krkszilina.skhttp://www.krkszilina.sk/">www.krkszilina.sk class="MsoHyperlink">

 

 

Názov prímateľa
Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Celkový rozpočet:
6 970,00 €

Výška podpory:
6 000,00 €