Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie (6. ročník)

Krátky opis
Medzinárodný festival nových foriem kabaretného divadla a pouličného umenia v exteriéroch a interiéroch historického mesta zapísaného v UNESCO. Multižánrová prehliadka (divadlo, hudba, literatúra, pohyb a výtvarné umenie) zameraná na spojenie umeleckej tvorby a občianskych aktivít.
Fotogaléria
Názov podujatia
Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie (6. ročník)

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
23.09.2021 - 26.09.2021

Popis projektu

Leitmotívom 6. ročníka je obnova dôvery diváka v hodnotu kultúry a jej aktérov, ktorí prinášajú spoločnosti sociálny, duševný aj ekonomický benefit. „Slogan DÔVERA JE UMENIE vyjadruje nielen aký je dôležitý vzťah k zodpovednosti, faktom a základným hodnotám, ale aj k našim i zahraničným umelcom, ktorí vo svojich dielach a výkonoch prezentujú pravdivosť a zdravú medziľudskú toleranciu.“ predstavuje tému Jana Mikitková, dramaturgička a režisérka festivalu. Pozvané umelecké produkcie sú kombináciou troch dramaturgických línií. „Headlinerom nového kabaretu je slávne brnianske Divadlo Husa na provázku s česko-rómskym comedy ghetto stand upom GADŽOVÉ JDOU DO NEBE s koncertom, kabaretnou show so živou hudbou je tiež pražské divadlo Geisslers Hoffcomoedianten so štýlovým večierkom veľkých zvierat á la La Fontaine – RAUT,“ vyberá najlepšie tituly z programu Jana Mikitková. O nové formy kabaretu sa pokúsia aj mladí talentovaní jednotlivci, dvojice a skupiny na treťom ročníku česko-slovenskej súťaže SKETCH UP. “Majstrovskou syntézou kabaretnej show a pouličného umenia i neuveriteľným zážitkom je medzinárodné hudobno-komediantské trio PAUL MOROCCO a ich virtuózna gitarová show OLÉ! Music & Comedy!, ktorá v štýle flamenco zabáva ľudí na galavečeroch, festivaloch a v cirkusoch po celom svete,“ avizuje ďalšieho headlinera Ján Fakla, dramaturg a producent festivalu. „Nevídané parkourové kúsky rozbalia skvelí belgickí akrobati Ludo & Arsène v cirkusovo-artistickom putovaní BE FLAT.“ O dôveru divákov sa bude uchádzať aj nová nonverbálna pouličná show Ansámblu nepravidelného divadla WELCOME TO STUPIDITY, ktorá predvedie malé hlúposti s veľkým dosahom! „Najmenšie deti a ich rodičov určite očarí najmenšie divadlo na svete – Mikropodium Family Puppet Theatre Andráša Lénárta z Maďarska,“ predpovedá Jana Mikitková. Atmosféru na ulici vytvoria aj vyberaní pouliční umelci  ̶  buskeri, napríklad japonský tanečník Hayato Yamaguchi a jeho Večná túžba.

Novinkou festivalu je ART PUTIKA – neformálne krčmové dišputy na aktuálne spoločenské témy v obľúbených štiavnických putikách so známymi hosťami z oblasti literatúry či psychológie. „Slobodne diskutovať môžete napríklad s facilitátorom Dušanom Ondrušekom z PCDS počas zábavného krčmového kvízu Ako si vybrať pravdu v mori dezinformácií? alebo s publicistom Samom Marcom o jeho novej knihe Roky bezprávia, či s lektorom kritického myslenia a šachovým veľmajstrom Jánom Markošom o morálnych dilemách dneška na motívy jeho knihy Medzi dobrom a zlom,“ predstavuje nový cyklus Jana Mikitková.

„V rámci spoločensko-vzdelávacej a angažovanej línie sme v spolupráci a Denníkom N pripravili aj verejnú nahrávku diskusie Mireka Tódu a pamätníkov židovskej Štiavnice KÓŠER PODCAST,“ dopĺňa tretiu líniu dramaturgie Ján Fakla.

Novinkou festivalu je tiež AMPLIÓN Karavana, ktorá vyrazí so svetovými umelcami aj na perifériu Banskej Štiavnice. Do 6 častí mesta a okolitých obcí privezie 13 festivalových programov, aby prebudila dôveru u nových divákov a pozvala ich aj do centra mesta na hlavný program. 

"Zážitkom bude aj špeciálne komponovaný program moderných umeleckých prednesov kvalitnej literatúry v podaní ad hoc umeleckej skupiny D´renewed dženerejšn NO TRUST, NO FUN, ktorú môžete vidieť len na AMPLIÓNe “ uviedla režisérka festivalu Jana Mikitková. Výtvarnému umeniu bude dominovať vizuálno-performatívna výstava v tme ANTIDEPRESÁRIUM Dušana Krnáča, ktorú obohatí prednáškou psychiater Michal Patarák. „Na festivale nebudú chýbať ani povestné ampliónske koncerty: nová pražská kapela 5 a pes, svieža židovská hudba slovenského tria Mojše Band a do Banskej Štiavnice zavíta aj bard českého folku Jiří Dědeček so svojím novým albumom.“   

Festival AMPLIÓN sa uskutoční v dňoch 23. – 26. septembra 2021 na 12 scénach a pódiách v centre Banskej Štiavnice. O dôveru publika počas štyroch dní zabojuje 95 umelcov z 9 krajín sveta, odohrajú 28 produkcií v interiéroch aj všelikde na ulici. Festival uvedie 4 slovenské premiéry zahraničných umelcov, zažiaria 2 výnimoční headlineri, 4 energické kapely a 3 buskeri vytvoria atmosféru v uliciach. Štyria laureáti si odnesú cenu Amplion Argentum za najinšpiratívnejšie diela.

Hlavný program v centre bude pre všetkých zodpovedných (OTP), produkcie AMPLIÓN Karavana na periférii a v okolitých obciach pre všetkých (Základ). Na protipandemické opatrenia ÚVZ SR bude dohliadať dobrovoľnícka zdravotná jednotka. Kompletné informácie sú na http://www.amplion.eu.">www.amplion.eu.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom podujatia. Hlavnými mediálnymi partnermi sú Denník N a Rádio Expres. Šiesty Festival AMPLIÓN sa uskutoční s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a autorskej spoločnosti LITA.

Názov prímateľa
Ansámbel nepravidelného divadla n.o.

Celkový rozpočet:
34 800,00 €

Výška podpory:
30 000,00 €