Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Jánošík (straty a nálezy) - premiéry a reprízy

Krátky opis
25 bábok, 3 herci, 1 legenda. Komediálny činoherno-bábkový úlet (nielen) o slovenskom hrdinovi.
Fotogaléria
Názov podujatia
Jánošík (straty a nálezy) - repríza Divadla Concordia

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
03.09.2021

Popis projektu

Najznámejší zbojník zo všetkých zbojníkov, opradený mnohými legendami, ktorému bolo prisudzované nespočetné množstvo znakov superhrdinu. Kým rukou nadvihoval strechu, jeho briskné nohy tancovali odzemok. Ku konfrontácii  medzi objektívnymi historickými faktami a vybájenou mýtickou postavou prichádza v našej inscenácii pri stretnutí troch postáv. Všemúdra pani Elenka. Premotivovaná návštevníčka fiktívneho múzea, prirodzene režírujúca a poúčajúca celé svoje okolie. Jemne podráždený a rezignovaný sprievodca Anton, ktorý sa už vidí za zatvorenými bránami múzea na ceste domov, prežúvajúc svoju obľúbenú klobásu. Latentne  pribrzdený dobrovoľný  hasič, možno tak trochu aj "VPP-čkar", strážca bezpečnosti v múzeu Jožko. Denný i nočný  "snílek", ktorému legenda o Jánošíkovi nie je cudzia a denne sa chodí zašívať do opomenutej miestnosti múzea - skladu, kde sa rokmi vrstvili už nepotrebné veci. Tu, medzi krásnymi klasickými  marionetami z dreveného masívu, nachádzame kusy stavebného materiálu, styrodur, polystyrén, roxorové tyče, vedrá, mop, lyže, umelé kvety či sadrového anjelika na azúrovom obláčiku. Sem chodí snívať svoj chlapčenský sen o Jánošíkovi Jožko, ktorý už dávno nie je chlapcom. Ale sen o Jánošíkovi sa nerozplynul, práve naopak. Pri nečakanom strete s pani Elenkou a ušomraným kolegom Antonom v sklade múzea postupne všetkých opantá mágia divadla a rozohrajú spolu príbeh, ktorý všetci poznáme už v toľkých verziách. Naša verzia príbehu o Jánošíkovi je rozpovedaná súčasným jazykom, zorientovaný divák v nej nájde veľa odkazov na politické a spoločenské kauzy súčasnosti, ktorých atribúty sú nemenné a rovnako ich môžeme nachádzať v oveľa vzdialenejšej histórii Slovenska.

Účinkujú: Ľudmila Klimková, Peter Kamenský, Erik Sombathy

Scenár: Andrej Šoltés, Daša Krištofovičová
Dramaturgická a hudobná spolupráca: Veronika Hajdučíková

Réžia: Andrej Šoltés

Bábky: Jana Pogorielová-Dušová, Anton Duša
Scénografia: Zuzana Dobrovičová
Výroba scény: Peter Kamenský st.
Svetlo: Emília Kamenská
Foto: Lukáš Rohárik
Grafika: Helena Bergerová

Produkcia: Divadielko Concordia

Produkčná: Veronika Hajdučíková (concordia.produkcia@gmail.com)

Predstavenie odporúčame od 15 rokov 

Dĺžka predstavenie: 90 minút bez prestávky

 

Vznik inscenácie podporilo z verejných zdrojov Ministerstvo kultúry SR. 
Naštudovanie inscenácie podporil z verejných zdrojov formou štipendia
Fond na podporu umenia a Raiffeisen banka.
Vznik inscenácie podporilo z verejných zdrojov Ministerstvo kultúry SR. Naštudovanie, premiéry a reprízy inscenácie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Raiffeisen banka.Názov prímateľa
Divadielko Concordia

Celkový rozpočet:
7 800,00 €

Výška podpory:
6 300,00 €