Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kultúra v Župnom dome 2021

Krátky opis
Pozývame vás na jedinečné stretnutie s popredným historikom Branislavom Kovárom!
Fotogaléria
Názov podujatia
Myšlienkovo: Príčiny spoločenského kolapsu v minulosti

Miesto konania / kraj
Púchov / Púchov

Termín konania
08.06.2021

Popis projektu
Epidémie, klimatické zmeny, ekonomické krízy a ďalšie príčiny spoločenského kolapsu v minulosti. Zánik starovekých a stredovekých spoločností.
Po finančnej kríze v roku 2008 a arabských revolúciách v roku 2010/2011 sa čoraz viac do popredia dostáva problematika kolapsov a zmien v spoločnosti. Tento záujem zvýšili aj aktuálne klimatické problémy a prebiehajúca pandémia spôsobená ochorením COVID-19.
Archeológia a história sa vďaka tomu stávajú vedami 21. storočia, pretože so zánikmi a pádmi starých civilizácii a spoločností majú najviac skúseností. V prednáške sa pokúsime povedať, prečo skolabovala Rímska ríša, ako kamenné sochy prispeli k zániku osídlenia Veľkonočného ostrova. Budeme sa rozprávať, ako to bolo s koncom vikinských osád v Grónsku, alebo ako Malá doba ľadová a pandémia moru skoro zničili našu spoločnosť v stredoveku. Spomenieme aj zánik starých Mayov a problémy v Egypte.
Kolaps nikdy nespôsobila jedna príčina. Na prednáške si povieme niečo o starovekých a stredovekých epidémiách, o klimatických zmenách, o historickej ekonomike, o vojnách a o migrácií obyvateľstva. Kolapsy nás sprevádzajú už od vzniku prvých miest a štátov.
Každý zánik je iný, ale i tak nájdem medzi nimi množstvo podobných znakov. Mnohé z nich sú viditeľné aj dnes. Počas prednášky sa budeme pýtať a hľadať odpovede na tieto otázky: Čo a kto kolabuje? Prečo nastal kolaps? Existovali spoločnosti, ktoré prežili vlastný kolaps?
Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v Nitre. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk. Je spoluautorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených a Epidémie v dejinách. Najnovšie napísal knihu Sila zániku. Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.
Vstupné: dobrovoľné
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Názov prímateľa
PODIVNÝ BARÓN

Celkový rozpočet:
19 000,00 €

Výška podpory:
15 000,00 €