Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Literárne večery v Artfore 2021

Krátky opis
Pozývame vás na autorské čítanie poézie v štýle haiku a prezentáciu knihy Haiku Petra Hotru vo štvrtok 19.8. od 18:00 do košického Artfora na Hlavnej ulici. Hudobný hosť je gitarista a pesničkár Martin Chrobák. Večer moderuje vydavateľ Ján Graus.
Fotogaléria
Názov podujatia
Haiku v Artfore

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
19.08.2021

Popis projektu
skosená tráva
pestrá lúčnymi kvetmi
keď vonia jemne
Pozývame vás na autorské čítanie poézie v štýle haiku a prezentáciu knihy Haiku Petra Hotru vo štvrtok 19.8. od 18:00 do košického Artfora na Hlavnej ulici.
Hudobný hosť je gitarista a pesničkár Martin Chrobák.
Večer moderuje vydavateľ Ján Graus.
Martin Chrobák je hudobný publicista, pesničkár, zručný gitarista. Vyštudoval architektúru, v súčasnosti je vydavateľom a šéfredaktorom časopisu Nový Populár. Hrával v rôznych hudobných zoskupeniach, vydal tri autorské albumy.
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fpeterhotra.com%2F%3Ffbclid%3DIwAR19wkqRa2tQnpkG3iORtmcIhHdUnU2C0TSXtxiikEksf36CsuyWyJXZET4&h=AT30_aZP1Iai_4-guOxzh_UDw7Fkvfh9WD408Ufk1Tx_t7yEoFLemgybrQfp8vZTQh5R-3Fn73v3dLQ82AX_NwnO0ffvMgnkiGgV_ZM9lQUr7mRPlMTl-uOGWrEYfMPbuKva&__tn__=q&c[0]=AT1mdtslvjqG7JqQSv-uwjwK2sfrX5Hl4qjsTsbsQ50M05G9hqCOYFZz9tSE_u-d6CRxtw7sPYZ0B9Dy3k5jNhOcNbomtj3kH6ETFJpWDtUsXi0SJcLuApKFONZIceRGBjCIeHaA6zUeMVdsR72EEIWY" role="link" tabindex="0" style="color: var(--primary-text); cursor: pointer; outline: none; list-style: none; border-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; padding: 0px; margin: 0px; touch-action: manipulation; text-align: inherit; font-weight: 600; display: inline; -webkit-tap-highlight-color: transparent; font-family: inherit;">https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fpeterhotra.com%2F%3Ffbclid%3DIwAR19wkqRa2tQnpkG3iORtmcIhHdUnU2C0TSXtxiikEksf36CsuyWyJXZET4&h=AT30_aZP1Iai_4-guOxzh_UDw7Fkvfh9WD408Ufk1Tx_t7yEoFLemgybrQfp8vZTQh5R-3Fn73v3dLQ82AX_NwnO0ffvMgnkiGgV_ZM9lQUr7mRPlMTl-uOGWrEYfMPbuKva&__tn__=q&c[0]=AT1mdtslvjqG7JqQSv-uwjwK2sfrX5Hl4qjsTsbsQ50M05G9hqCOYFZz9tSE_u-d6CRxtw7sPYZ0B9Dy3k5jNhOcNbomtj3kH6ETFJpWDtUsXi0SJcLuApKFONZIceRGBjCIeHaA6zUeMVdsR72EEIWY" class="o9v6fnle cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql" style="overflow-wrap: break-word; margin: 0.5em 0px 0px; font-family: " segoe="" ui="" historic",="" "segoe="" ui",="" helvetica,="" arial,="" sans-serif;="" color:="" rgb(5,="" 5,="" 5);="" font-size:="" 15px;"="">Báseň haiku je tradičná japonská lyrická forma, ktorá sa do dnešnej podoby vyvíjala stáročia už asi od ôsmeho storočia. Charakter haiku v histórii ovplyvnil šintoizmus, taoizmus a zenbudhizmus.
Dnešná podoba haiku je ustálená v trojveršovej básni obsahujúcej 17 slabík (tzv. mór), v prvom verši 5, v druhom 7 a v treťom 5. Avšak súčasné autorky a autori haiku tento úzus nie vždy striktne dodržiavajú, slabiky sa môžu vynechať alebo aj pridať. Haiku sa píše aj bez interpunkcie.
Súčasný názov tejto formy básne haiku sa používa zhruba od začiatku dvadsiateho storočia.
Dnešné haiku v dávnej dobe bolo v Japonsku súčasťou tzv. radenej básne renga písanej viacerými autormi, pričom tvorilo úvodné trojveršie takejto básne (hokku).
Samotné pomenovanie haiku je zložené z častí dvoch japonských slov a to haikai a hokku. Haikai bola ľudová forma básne renga a hokku bol pomenovanie úvodnej slohy tejto básne.
Prvý, kto napísal samostatné trojveršie bol podľa tradície Nonoguči Rjúho, ktorý z takýchto trojverší vytvoril samostatnú zbierku. Už v 17. storočí sa viac rozšírilo písanie takýchto trojverší so slabikami vo veršoch 5-7-5 a títo autori sa nazývali haidžin.
Haiku tradične pojednáva o prírode, konkrétnych prírodných objektoch, úkazoch, počasí, rastlinách, zvieratách a ľuďoch. Opisuje situácie v nich, medzi nimi, vzťah, kontrapunkt. Haiku končieva v treťom verši prekvapivým, zvláštnym obrazom.
Spomedzi autorov japonského klasického obdobia (Edo) v 16. a 17. storočí ako Rjúho, Kjorai, Buson, Bončó či Issa bol tiež výraznou osobnosťou Macuo Bašó (1644 = 1694), ktorý písal svoje trojveršia vtedy nazývané hokku dlhodobo putujúc krajinou a mestami Japonska. Možno najčastejšie uverejňované jeho haiku je Žaba, tu v jednom z prekladov:
Prastarý rybník
Žaba doň skočí
Žblnk
Podujatie v rámci Literárnych večerov v Artfore z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Podujatie prebehne v režime OTP: vstup je možný pre očkovaných, testovaných testom nie starším ako 72 hodín od odberu a pre tých, ktorí prekonali COVID pred maximálne 180 dňami. Potvrdenia budú kontrolované pri vstupe.
Názov prímateľa
Artforum Košice s.r.o.

Celkový rozpočet:
3 160,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €