Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Mengeleho dievča

Krátky opis
Divadelná monodráma prinesie skutočný príbeh mladej ženy, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Bola jednou z väzenkýň v Osvienčime, ktorá sa musela podrobiť pseudolekárskym pokusom. Autorkami rovnomennej literárnej predlohy sú Veronika Homolová Tóthová a Viola Stern Fischerová. Režisérkou projektu je Jana Ovšonková a v hlavnej úlohe sa predstaví Simona Marhefková.
Fotogaléria
Názov podujatia
Mengeleho dievča / divadelná monodráma

Miesto konania / kraj
Spišská Stará Ves / Kežmarok

Termín konania
01.03.2020 - 13.08.2021

Popis projektu

Divadelná monodráma prinesie skutočný príbeh mladej ženy, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Bola jednou z väzenkýň v Osvienčime, ktorá sa musela podrobiť pseudolekárskym pokusom.

V roku 2018 si knihu „Mengeleho dievča“, spomienky Violy Stern Fischerovej, ktoré do románovej podoby spracovala Veronika Homolová Tóthová, prečítala herečka Divadla RAMAGU, Simona Marhefková, ktorá má dodnes z príbehu pani Violy mrazivý zážitok. „Knihu som odporučila manželovi, ktorý je producentom a po jej prečítaní začal ihneď vyvíjať aktivity k získaniu práv, aby sme mohli tento obrovský príbeh ponúknuť ako divadelnú monodrámu.“ Práve Simona Marhefková stvárni Violu Stern Fischerovú. Mladé dievča, Viola, žije v Lučenci svoj život plný nádejí a životnej energie v čase, keď všetko zničí vojna. Rodinné puto, nádej na lásku, túžbu po vzdelaní a radosti každodenného života sa stávajú už iba spomienkami, ktoré nahradí holý boj o život. Hneď pri príchode do Osvienčimu ju Josef Mengele vyberie do skupiny väzenkýň, na ktorých budú nacistickí lekári vykonávať pokusy. 

Lukáš Marhefka, producent projektu: „Spišská Stará Ves a zároveň Zamagurie bolo pred 2. sv. vojnou domovom pre nemalú židovskú komunitu. Lekári, obchodníci, remeselníci židovského pôvodu predstavovali pre tunajšie obyvateľstvo dôležitú súčasť vzťahov a spoločenského života. V Spišskej Starej Vsi ostal po 2. sv. vojne iba schátraný židovský cintorín. Vážnejšou správou je však inklinovanie časti obyvateľstva Zamaguria, okresu, regiónu k extrémistickým postavám spoločnosti. Cítime, že v našom okolí je osveta nevyhnutná. Preto chceme ako regionálne zoskupenie poukázať na to, že sa nás to týka.“ Lukáš Marhefka oslovil v júni 2019 po prečítaní knihy Mengeleho dievča jej spoluautorku, Veroniku Homolovú Tóthovú, ktorá bola voči projektu veľmi ústretová a nápomocná. S udelením licencie súhlasili aj dediči práv pani Fischerovej, jej dve dcéry a vnuk. 

Režisérka Janka Ovšonková, pochádzajúca z Vysokých Tatier, vo svojej explikácii uvádza, že jej cieľom je v komornom priestore nechať hľadisko pocítiť pach beznádeje, no aj víťazstvo slobody na konci príbehu. „Úspešnú knihu sme sa rozhodli pretaviť do monodrámy a oživiť tak neskutočne krutý, desivý svet, ktorý musela mladá Lučenčanka žiť. Viola prežívala svoju prvú lásku. Mala veľkú a milujúcu rodinu, priateľov, ambície a sny. Nič z toho jej neostalo. Žáner monodráma ponúka možnosť zamerať sa detailne na emócie a svet hlavnej hrdinky. Cieľom je aj v regióne priniesť asociáciu s dianím minulým a podporiť memento aj v odľahlých končinách krajiny, kde často panuje pocit, že udalosti „veľkého sveta“ sa nás niekedy netýkajú.“ Autori predstavenia chcú vyzdvihnúť človeka ako bytosť, ktorú nie je možné posudzovať na základe jeho vierovyznania, národnosti, či farby pleti, ale len pre jeho činy. Kostýmovou výtvarníčkou je Martina Golianová, scénografom Dušan Krnáč, autor scénickej hudby Peter Gábor, zvuk a svetlá Zdenko Dudžák. Na finálnu krajčírsku realizáciu kostýmu sa podujala pani Eva Kovalská.

RAMAGU, o. z. je profesionálne regionálne zoskupenie pôsobiace na poli kultúry v regióne Pienin a Zamaguria (okres Kežmarok). Od svojho vzniku (2009) vytvorilo v regióne nezávislé divadlo, ktoré má na konte desiatky premiér a stovky repríz. RAMAGU od roku 2018 prevádzkuje kultúrne centrum RAMAGU ATELIÉR s paušálnym mesačným programom a od roku 2012 vydáva nezávislý regionálny mesačník Zamagurské noviny.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Prešovský samosprávny kraj. Hlavným mediálnym partnerom je iniciatíva Mladí proti fašizmu: “Našim cieľom je okrem iného aj podpora projektov a aktivít, ktoré môžu prispieť k lepšej a otvorenejšej diskusii o hrôzach totalitných režimov. Stvárnenie diela Mengeleho dievča nás v tomto smere veľmi zaujalo, považujeme ho za správny a účinný spôsob, akým posunúť spoločenskú diskusiu a spôsob, akým komunikujeme o nástrahách fašizmu na ešte vyššiu úroveň a veľmi si vážime, že môžeme byť hlavným mediálnym partnerom tejto monodrámy,” hovorí zakladateľ iniciatívy Mladí proti fašizmu, Marek Mach.

Názov prímateľa
RAMAGU, o.z.

Celkový rozpočet:
10 400,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €