Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kultúrne centrum Cooltajner 2021

Krátky opis
Pozývame Vás na koncert Jakuba Ursinyho so skupinou Teatro Fatal, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 5.8.2021 o 20:00 v KC Cooltajner. Vstupné 5 eur v predpredaji, na mieste 8 eur.
Fotogaléria
Názov podujatia
Jakub Ursiny & Teatro Fatal | Koncert v KC Cooltajner

Miesto konania / kraj
Považská Bystrica / Považská Bystrica

Termín konania
05.08.2021

Popis projektu

Teatro Fatal je súčasné hudobné teleso okolo Jakuba Ursinyho, ktoré funguje od roku 2010, kedy vznikli aj prvé nahrávky vtedy ešte v netradičnom zložení klavír, kontrabas, gitara a husle. Kapelu vtedy zdobili takí muzikanti ako Peter Vavro na gitare, vynikajúca jazzová speváčka Janka Bútorová na husliach, alebo kontrabasista Takumi Ide z Japonska.

Už prvý album Divadlo Frizúr zaznamenal istý úspech, pretože skladba Idem si bola použitá v soundtracku krátkometrážneho animovaného filmu Posledný autobus režiséra Mateja Snopeka, ktorý doslova pozbieral ceny po celom svete a skladba tak mala možnosť zaznieť takmer na všetkých kontinentoch. Kapela v tom období odohrala viacero koncertov na Slovensku a v Čechách.

Jakub Ursiny sa v ďalších rokoch venoval odkazu svojho otca Deža Ursinyho a koncertoval s projektom Kubo Ursiny & Provisorium a neskôr aj s ďalším muzikálovým projektom z dielne Deža Ursinyho P+L, v spolupráci s Dorotou Nvotovou a triom Talent Transport.

Po nahratí CD P+L nastal vhodný čas vrátiť sa k autorskému projektu Teatro Fatal, a ta v roku 2019 v štúdiu lvgnc vznikol nový album kapely Teatro Fatal s názvom Kolmica, ktorý okolo seba opäť nalepil veľmi zaujímavú kombináciu ľudí. Obsadenie je tentokrát veľmi tradičné.

Okrem klavíra a spevu, ktoré má v réžii Jakub Ursiny, hrá na albume na gitaru, syntetizátory a vokálne vypomáha Tomáš Michalčák, známy z mnohých súčasných hudobných projektov. Na basu hrá jeho dvorný súpútnik Štefan Tomko a na bicie Marián Slávka, taktiež jeden z najvyťaženejších súčasných bubeníkov, momentálne hlavne ako stály člen skupiny Talent Transport a Longital. Ako hostia sa na albume predstavia na saxofón Lenka Molčányiová a na trubku Matej Korbelič, členovia jazzového telesa Tibor Feledi Kairos Quintet, ktorý bol objavom roka na posledných Bratislavských Jazzových Dňoch. V poslednej skladbe Mám ťa rada zahrá na bicie aj Dominik Špuller známy zo súčasného projektu vychádzajúcej hviezdy Blanch.

Pod všetkými textami je podpísaný Ondrej Štefánik, autor kníh Pštrosí muž a Som Paula, za ktorú obdržal cenu Anasoft litera Album Kolmica Teatro Fatal má 7 skladieb. Strieda energické, živelné polohy s tými pokojnejšími, miestami až intímnymi, v ktorých sa Jakub prihovára subjektom skladieb, poslucháčovi, či sebe v sureálne ladených textoch Ondreja Štefánika. Mladý, no ostrieľaný Tomáš Michalčák dostáva priestor v podobe gitarových či „synťákových“ sól a aranžmánov, ktoré trefne eskalujú skladby a veľmi funkčne dofarbujú ich atmosféru. V skladbe Otváraš dvere dostáva priestor saxofón v podaní Lenky Molčányiovej a jej nádherného sóla. Rovnako sólo na trubku Mateja Korbeliča v skladbe Čo mu iné ostáva tvorí zvláštny predel uprostred platne.

Funkčná rytmika Mariána Slávku dodáva skladbám ešte originálnejší rukopis. Okrem tradičného miestami “dežovského” Jakubovho prejavu sa objavujú aj nové spevácke polohy podfarbené istou teatrálnosťou, čo zodpovedá konceptu. Zvukovo veľmi rôznorodý album určite poteší aj fanúšikov staršieho zvuku, no vďaka producentskej práci Tomáša Michalčáka a Tomáša Lobba ho posúva zároveň do prítomnosti, a preto pôsobí vyvážene a osviežujúco. Miestami zľahka experimentálny, Kolmica má všetky predpoklady zaradiť sa medzi zvukovo najpestrejšie nahrávky tohto roku. Obal platne zdobí fotografická koláž Tery Rudavskej.

V súčasnom koncertnom programe zaznejú staršie skladby, ako aj celý nový album a niekoľko skladieb z dielne Deža Ursinyho a Ivana Štrpku. Na bicie hrá v koncertnom programe Dominik Špuler, spoluhráč a priateľ pesničkarky Blanch a žiak Mariána Slávku. Krst albumu prebehne 5.3.2020 v Klube pod lampou v Bratislave. Vydanie albumu Kolmica prebehne v dvoch fázach – prvý príde na rad digitálny release na streamovacie platformy, ktorý pripadá na 28.2.2020 a na toto uvedenie neskôr nadviaže vydanie albumu na vinyl

Názov prímateľa
COOLTAJNER

Celkový rozpočet:
22 300,00 €

Výška podpory:
20 000,00 €