Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Cesto-necestou za polárnym slnkom

Krátky opis
Autor čitateľovi ponúka zážitky a úvahy z pešieho prechodu vnútrozemím celého Islandu, najvyšších hôr Nórska, švédskeho Laponska, a zo zapolárnych ostrovov ako Grónsko, Špicbergy a Jan Mayen. Obrazy krajín a vlastné zážitky spája s výpoveďami spisovateľov, ktorých očarila Škandinávia. Veľa priestoru venuje starej sámskej a severogermánskej mytológii. Prináša mnoho zaujímavých zemepisných, historických, literárnych a etnografických faktov. V uvedenom regióne sa vie pohybovať.
Fotogaléria
Názov podujatia
Svetozár Krno - Cestou-necestou za polárnym slnkom

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
18.07.2016 - 15.05.2017

Popis projektu

Autor nadväzuje na sedem vydaných esejistických cestopisov, v ktorých presviedča čitateľa, že aj potom, čo padli mnohé zábrany pre spoznávanie vzdialených krajov, stále pretrváva terra incognita.

Obrazy krajín a správanie ľudí v nej a vlastné zážitky funkčne spája s výpoveďami našich aj zahraničných literátov a ďalších kultúrnych dejateľov, ktorých životné osudy sa s nimi križovali. Vidí súvislosti medzi kontrastami prírody a dramatickými historickými udalosťami. Základný text, bohatý zoznam citácií a ďalšej literatúry potvrdzuje, že v uvedenom regióne sa vie pohybovať. Prináša mnoho zaujímavých zemepisných, historických, literárnych a etnografických faktov.

Škandinávske krajiny sa napriek pol storočnej tradície integračných zoskupení, ktoré štáty zbližujú, ale aj neraz unifikujú, sa stále výrazne líšia od juhu Európy. Je to dané mnohými faktormi, nie iba geografickou polohou a podnebím. Porovnávanie kultúr patrí k základným metódam poznávania. Po severskej skúsenosti lepšie vnímame nielen iba trošku vzdialený svet, ale aj ten náš.

Autor zaznamenáva výpravy v škandinávskom kultúrnom priestore. Prináša živé zážitky z putovania. Čitateľovi ponúka zážitky a úvahy z pešieho prechodu vnútrozemím celého Islandu, najvyšších hôr Nórska, švédskeho Laponska, a zo zapolárnych ostrovov ako Grónsko, Špicbergy a Jan Mayen. Obrazy krajín a vlastné zážitky spája s výpoveďami spisovateľov, ktorých očarila Škandinávia. Veľa priestoru venuje starej sámskej a severogermánskej mytológii. Prináša mnoho zaujímavých zemepisných, historických, literárnych a etnografických faktov. V uvedenom regióne sa vie pohybovať.

Kniha chce osloviť predovšetkým náročnejších čitateľov, širokého vekového spektra, ktorí sa zaujímajú o prírodné oblasti, málo poznačené modernou civilizáciou a ležiace v mediálnom tieni. Ide o čitateľov, ktorí sa vyhýbajú bedekrom a ktorí siahajú po cestopisoch, kde sa ľudský príbeh spája s prírodno-estetickými, historickými literárnymi a filozofickými súvislosťami. Živý text obohacujú vecné prílohy a široký zoznam literatúry.

Názov prímateľa
PhDr. Svetozár Krno, CSc., KARPATY-INFOPRESS

Celkový rozpočet:
7 215,00 €

Výška podpory:
2 800,00 €