Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Jozef Leikert: Rozčesnutý čas Marka Frauwirtha (List neznámemu priateľovi)

Krátky opis
Jozef Leikert, skúsený autor viacerých úspešných dokumentov, mapuje v diele "Rozčesnutý čas Marka Frauwirtha" politické a spoločenské pomery počas druhej svetovej vojny na osude mladého človeka, ktorého popravili nacisti. Približuje udalosti zo 17. 11. 1939, keď nacisti zatvorili české vysoké školy, 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora v Sachsenhausene a deväť študentov na výstrahu popravili, medzi nimi aj jediného Slováka židovského pôvodu M. Frauwirtha.
Fotogaléria
Názov podujatia
neperiodická publikácia "Rozčesnutý čas Marka Frauwirtha" (List neznámemu priateľovi) od Jozefa Leikerta, ktorú vydala AOSS

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
01.06.2017 - 31.03.2018

Popis projektu

Jozef Leikert mapuje v diele Rozčesnutý čas Marka Frauwirtha politické a spoločenské pomery počas druhej svetovej vojny na osude mladého človeka, ktorého popravili nacisti. Približuje udalosti zo 17. 11. 1939, keď nacisti zatvorili české vysoké školy, 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora v Sachsenhausene a 9 študentov na výstrahu popravili, medzi nimi aj jediného Slováka židovského pôvodu M. Frauwirtha.

Autor originálnou a čitateľsky príťažlivou formou (listu) spracováva osud Ing. Marka Frauwirtha, prostredníctvom ktorého vzdáva hold bojovníkom, ktorí trpeli a nezmyselne položili život počas druhej svetovej vojny. Zároveň upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré hrozí každým dňom a visí nad nami ako tichý Damoklov meč. Kniha je vlastne mementom Nedopusťme, aby takí ľudia ako Marek Frauwirth umierali násilnou smrťou! Svet nemôže stáť na násilí a krutosti.

LEIKERT, Jozef: Rozčesnutý čas Marka Frauwirtha (List neznámemu priateľovi). Epilóg: Pavol Mešťan. Bratislava: Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska 2017. 146 s. ISBN 978-80-88782-09-4 (Odborne posúdili prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc. a PhDr. Zdeněk Pousta)


prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., Litt.D. – spisovateľ literatúry faktu, básnik, historik, publicista vydal viaceré dokumentárne diela, napr. Ráno prišla noc (1989), A deň sa vrátil (1994), Testament svedomia (1996, 2013), Osud tak chcel (1999, 2003), Zákulisie slov (2000), Sny v okovách (2003), Taký bol Ladislav Mňačko (2008), Osobnosti Slovenska I. a II. (2010), (Ne)dopovedané (2015)...


Názov prímateľa
Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska

Celkový rozpočet:
1 700,00 €

Výška podpory:
1 500,00 €